Rövidülnek a nappalok, de előfordul, hogy vagy a ház körül, vagy éppen egy építkezés vagy felújítás során bizony tovább kell dolgoznunk, mint azt a délután 5 körül már lebukó nap engedné. Ilyen esetekre nem árt, ha rendelkezünk mobil világítóeszközökkel.
Biztos alapok
Nem árt először is, ha van egy jó minőségű zseblámpa a ház körül. Ma már néhány ezer forintért a birtokunkba kerülhet egy nem a hagyományos izzóval szerelt, hanem lényegesen tartósabb és takarékosabb LED-es modell, amely akár autós szivargyújtóról is képes tölteni. A mágneses talppal szerelt, kb. 5.000 Ft körüli darabok már elem helyett beépített akkumulátorral működnek, és munkalámpaként akár 30 LED lámpával is ontják a fényt.
A következő lépcsőt képezik a 2-3 ezer forintos, műanyag vagy fém kosárral szerelt, általában 60W teljesítményre képes kosaras kézilámpák, rendszerint műanyag vagy gumi markolattal. Bár ezek hálózati áramról működnek, nagyobb a fényerejük a zseblámpáknál, de kevéssé fókuszált világítást tesznek lehetővé, és nem teszik szabaddá kezünket sem.
Ugyanez igaz a különféle LED-es vezeték nélküli fénycsövekre is, amelyek olcsóbb (kb. 4-5.000 Ft-os), 60 LED-es modelljei is kaphatóak már hálózati és autóadapterrel, a drágább, kb. 12.000 Ft körüli árú modellek már mágneses és akasztós rögzítési lehetőséget is felkínálnak, állítható dőlésszöggel és többfokozatú kapcsolóval.
Fényvetők
Beltéri és kültéri munkák hasznos kelléke lehet az a spirál fénycsővel szerelt energiatakarékos fényvető, amely bár névleges teljesítménye 32W, egy 160W-os hagyományos izzónak felel meg. Keressük az állítható dőlésszögű és biztonsági üvegburával szerelt modelleket, főként kültérre.
Egy picit drágábbak csak a hasonló feltételekkel bíró, de 108 db LED-del szerelt modellek, amelyek azonban csak 8 W teljesítményt vesznek igénybe. Itt is ügyeljünk arra, hogy a magasabb vízállóságot biztosító IP54-es szabványú modelleket válasszuk, és arra is figyeljünk, hogy milyen hosszú kábelt kapunk a lámpával.
9-13.000 Ft között már egy-két energiatakarékos lámpával kialakított, állítható állványos fényvetőket is elvihetünk, amelyek akár két munkaterületet is bevilágíthatnak.
Ha áram van ...
A kül- és beltéri munkákhoz egyaránt fontos, hogy megfelelő állomásszámú elosztóval rendelkezzünk, tehát a lámpák mellett a szükséges szerszámokat is bedughassuk. Ugyanígy ügyeljünk arra, hogy a kellő hosszúságú vezetékkel ellátott kábeldobot vigyünk magunkkal. Számos extrákat is tudó elosztó áll rendelkezésre: pl. a 2-3 ezer forinttól elérhető túlfeszültség ellen védettek vagy a falra szerelhető (1-3 ezer forint közötti) modellek. Ez utóbbiak rögzítve pl. egy garázs vagy fészer állandó kellékei is lehetnek.
Utolsó kommentek