Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Hasznos érdekességek a ház körül 2. - Ne havazódjunk be!

Nemrég indított sorozatunkban körbejárjuk a kerti géppark kevéssé szokványos darabjait. Hamarosan itt a tél, és bár korai lenne találgatásokba bocsátkozni, hogy fehér karácsonyunk lesz-e, de érdemes felkészülni a havazásra, hogy ne az utolsó pillanatban kelljen beszerezni a hó eltakarításhoz szükséges eszközöket.

Klasszikus esetben az történik, hogy kézbe a lapát, seprű, és gyerünk, takarítsuk el a havat a járdáról, a kerti közlekedőkről, kocsi beállóról. Az elmúlt évek tapasztalatai azonban azt mutatják, hogy a hirtelen nagy mennyiségben leeső hó, a gyors időjárás változás miatt könnyen kerülhetünk olyan helyzetbe, amikor a hagyományos eszközök nem elegendőek, ha el akarjuk kerülni, hogy a fagyás után szinte lehetetlen legyen eltakarítani a havat. Különösen igaz ez, ha viszonylag nagy terület hómentesítéséről kell gondoskodnunk.


Az egyik legkézenfekvőbb megoldás, a benzines hómaró vásárlása. A gép teljesítményét (4-8kW között) és szélességét (kb. 40-80cm) a megtisztítandó terület méretétől függően válasszuk meg.


A másik lehetőség, ha a kerti fűnyírótraktor vásárlásakor (korábbi összeállításunk a témáról) a télre is gondolunk, és olyan modellt választunk, amely felszerelhető hótoló lapáttal, hólánccal. Ezek a szettek a későbbiekben önállóan is beszerezhetőek!


Ha maradunk a hagyományos módszereknél, akkor is érdemes a hó eltakarítása után megakadályozni, hogy lefagyjanak a megmaradt nyomok. Ha nagy területről, hosszú járdáról van szó, akkor érdemes beruházni egy kerekes szórókocsiba – ez nyáron a kertben egyébként is hasznos lehet pl. tápsó vagy műtrágya szórására.  A 12 literes tartállyal felszerelt kocsi 45cm szélességben szórja a sót és a jégtelenítő anyagot, ezzel megóv bennünket a hajolgatástól. A néhány ezer forintos szerkezet idősek számára is nagyobb biztonságot nyújthat, mint a jeges járdán csúszkálva kézzel szórni a jégmentesítőt.

Amennyiben a homok mellett útszóró só vagy jégoldó alkalmazása mellett döntünk, minden esetben válasszuk a környezetbarát termékeket!

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Hasznos érdekességek a ház körül - 1. rész

A fűnyíró, a szegélyvágó vagy a sövényigazító ma már minden háztartás alapkelléke. Van azonban számos, kevéssé elterjedt eszköz a szakáruházak kínálatában, amely mégoly hasznos kelléke lehet a háztartásnak.

Tűzre a fával
Nemrég beszéltünk arról, hogy a kandalló nemcsak impozáns eleme a nappalinak, de helyesen alkalmazva a fűtés költséghatékony módja lehet. Az energiaárak folyamatos emelkedésével egyre többen döntenek a fatüzelés legalább részbeni visszaállítása mellett - legyen szó kandallóról, cserép vagy vaskályháról. Hasított tűzifa zsákos vagy kalodás kiszerelésben már számos helyen elérhető, nem beszélve a fabrikettről vagy a pelletről, de az őszi kertrendezés során felhalmozott fatörmeléket is hasznosíthatjuk.



A 10-20.000 Ft között elérhető korszerű, üvegszálas nyelű hasító vagy rönkhasító fejszék évekre hasznos társaink lehetnek, de adódnak helyzetek, amikor saját fizikai erőnk már nem elegendő. Egyre inkább terjed az elektromos rönkhasítók használata, amelyek akár 9 tonna hasítóerővel sújtanak le a fatörzsekre. A már 55.000 forinttól elérhető készülékek hasznosak lehetnek azoknak, akik egész évben tüzelnek fával, és nagy mennyiségben áll rendelkezésükre a faáru, de házközösségek számára is ésszerű beruházás lehet egy olcsóbb készülék. Nézzük meg mekkora a teljesítménye, hány tonnás a hasítóereje, és mekkora hosszúságú, szélességű rönk fér bele. Az 5 tonnás erőt és az 50cm-es rönkhosszúságot már az alacsonyabb árfekvésű, de megbízható készülékek is tudják.



Az ily módon előhasított faanyag további darabolását segítik a különféle tűzifa aprítók és körfűrészek. Ezek a speciálisan kialakított szerkezetetek a vályús fatovábbító megoldás, illetve a billenő fűrésztárcsa miatt kényelmes és biztonságos darabolást tesznek lehetővé. Vásárlás előtt vegyük figyelembe a teljesítményt (2000W felett érdemes választani), a tárcsaátmérőt (kb. 40-45cm az ideális) és a faátmérőt (20cm körül).



A kicsi is számít
Ha végeztünk a nagyjával, akkor fel kell dolgoznunk az ágakat is. Az őszi kertrendezés során rengeteg lemetszett faág marad, amely aprítva gyújtós, vagy szecskaként a komposzt fontos alkotóeleme lehet (csak úgy a kertben eltüzelni felesleges pocséklása az értékes faanyagnak!). Ha ágaprító/szecskázógépet keresünk akkor rendkívül széles ár/minőség palettáról válogathatunk a 10 ezer forintostól a több mint százezres gépekig. Tudnunk kell, hogy mit várhatunk a pénzünkért, tehát ne várjunk egy 12.000 forintos géptől a drágábbhoz hasonló teljesítményt és tartósságot.

Nézzük meg a gép teljesítményét, a kések minőségét, az azokhoz való hozzáférés egyszerűségét (az esetleges élezés, csere, vagy megfordítás könnyebbsége miatt), és elsősorban a javasolt maximális ágátmérőt. Leginkább elterjedtek a 2000-2800W teljesítményű, 4-5cm vastag ágakat darabolni képes modellek, de még itt is nagy a szórás. Néhány tízezerért olyan extrákat is kapunk, mint a csendes (90dB alatti) működés, vagy a magas fordulatszámú, tehát ultragyors darabolást biztosító technológia. A gép használatakor mindig ügyeljünk a biztonsági előírások maximális figyelembevételére. A kényelmetlenségek elkerülése végett ne próbálkozzunk a javasoltnál vastagabb ágak darabolásával.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Zseblámpától a fényvetőig

Rövidülnek a nappalok, de előfordul, hogy vagy a ház körül, vagy éppen egy építkezés vagy felújítás során bizony tovább kell dolgoznunk, mint azt a délután 5 körül már lebukó nap engedné. Ilyen esetekre nem árt, ha rendelkezünk mobil világítóeszközökkel.

Biztos alapok
Nem árt először is, ha van egy jó minőségű zseblámpa a ház körül. Ma már néhány ezer forintért a birtokunkba kerülhet egy nem a hagyományos izzóval szerelt, hanem lényegesen tartósabb és takarékosabb LED-es modell, amely akár autós szivargyújtóról is képes tölteni. A mágneses talppal szerelt, kb. 5.000 Ft körüli darabok már elem helyett beépített akkumulátorral működnek, és munkalámpaként akár 30 LED lámpával is ontják a fényt.

A következő lépcsőt képezik a 2-3 ezer forintos, műanyag vagy fém kosárral szerelt, általában 60W teljesítményre képes kosaras kézilámpák, rendszerint műanyag vagy gumi markolattal. Bár ezek hálózati áramról működnek, nagyobb a fényerejük a zseblámpáknál, de kevéssé fókuszált világítást tesznek lehetővé, és nem teszik szabaddá kezünket sem.

Ugyanez igaz a különféle LED-es vezeték nélküli fénycsövekre is, amelyek olcsóbb (kb. 4-5.000 Ft-os), 60 LED-es modelljei is kaphatóak már hálózati és autóadapterrel, a drágább, kb. 12.000 Ft körüli árú modellek már mágneses és akasztós rögzítési lehetőséget is felkínálnak, állítható dőlésszöggel és többfokozatú kapcsolóval.

Fényvetők
Beltéri és kültéri munkák hasznos kelléke lehet az a spirál fénycsővel szerelt energiatakarékos fényvető, amely bár névleges teljesítménye 32W, egy 160W-os hagyományos izzónak felel meg. Keressük az állítható dőlésszögű és biztonsági üvegburával szerelt modelleket, főként kültérre.


Egy picit drágábbak csak a hasonló feltételekkel bíró, de 108 db LED-del szerelt modellek, amelyek azonban csak 8 W teljesítményt vesznek igénybe. Itt is ügyeljünk arra, hogy a magasabb vízállóságot biztosító IP54-es szabványú modelleket válasszuk, és arra is figyeljünk, hogy milyen hosszú kábelt kapunk a lámpával.


9-13.000 Ft között már egy-két energiatakarékos lámpával kialakított, állítható állványos fényvetőket is elvihetünk, amelyek akár két munkaterületet is bevilágíthatnak.

Ha áram van ...
A kül- és beltéri munkákhoz egyaránt fontos, hogy megfelelő állomásszámú elosztóval rendelkezzünk, tehát a lámpák mellett a szükséges szerszámokat is bedughassuk. Ugyanígy ügyeljünk arra, hogy a kellő hosszúságú vezetékkel ellátott kábeldobot vigyünk magunkkal. Számos extrákat is tudó elosztó áll rendelkezésre: pl. a 2-3 ezer forinttól elérhető túlfeszültség ellen védettek vagy a falra szerelhető (1-3 ezer forint közötti) modellek. Ez utóbbiak rögzítve pl. egy garázs vagy fészer állandó kellékei is lehetnek.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Bútorlapból egyedien!

Biztos sokan szembesültek már vele, hogy álmaik bútora vagy kedvenc berendezési tárgya csak a képzeletükben létezik, a boltok polcain nem. Ha rendelkezünk minimális kézügyességgel és néhány alapszerszámmal ez többé nem lehet gond.

Az áruházak kínálatában számtalan kiváló minőségű bútorlap kapható, melyekből magunk is könnyedén elkészíthetjük a testre-, vagyis inkább lakásra szabott bútorainkat. Ezek közül is a legkiválóbbak és legstrapabíróbbak a melamin felülettel ellátottak.

Számos remek bútor elkészítésében nagy segítség, hogy már az áruházakban méretre vágathatjuk az elemeket, így otthon csak össze kell állítani a darabokat, mintha csak lapra szerelt kész bútort vásároltunk volna.

Hasonló a lentebb látható egyszerűen elkészíthető, praktikus extravagánsabb polc, melyek elkészítése akár családi, apa-fiú programnak is kiváló, hiszen komoly szaktudást nem igényel.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Építs teraszt néhány lépésben!

Akik nem szeretik a beton felületeket, manapság a térkövek garmadáját találják meg a szakáruházakban. Kellemes teraszt, pihenőt, étkezőt, autó beállót alakíthatunk ki kertünkben térkőből. Nézzük meg a térkövek lerakásának fortélyait egy kisebb terasz építésének példáján át.


Analizáljunk!
Vizsgáljuk meg a lerakni kívánt terület talaját. Kérdés, hogy a földterület természetes föld-e - mert ebben az esetben nem kell tömörítenünk -, avagy feltöltött terület, mert akkor elengedhetetlen a tömörítés ahhoz, hogy ne süllyedjenek meg a térkövek később.

Számoljunk, válasszunk!
Számoljuk ki, mekkora a leburkolandó terület, illetve válasszuk ki az ágyazó anyagot, amely lehet homok, sóder, föld, zúzalék. Számoljuk, ki az ágyazó anyag szükséges mennyiségét. Ha teraszt építünk a házunkhoz, akkor arra figyeljünk, hogy 2%-os leejtése legyen a háztól kifelé – ha nem akarunk esővízben tocsogni a nappaliban is.


Előkészítés
A feltöltött földet lap vibrátorral tömörítsük, a felületnek, ahova a térköveket szeretnénk tenni teljesen egyenletesnek, síknak kell lennie! Zsinórmértékkel jelöljük ki a tervezett utat, hogy később ehhez tudjuk alakítani a szegélyeket.

Kezdjük a szegélykövekkel!
A terasz lerakása úgy a legegyszerűbb, ha a szegélykövekkel kezdjük, majd ha ez készen van, töltjük meg a terasz teljes felületét a burkolattal. A szegélykövek ugyanis megakadályozzák, hogy a lapok elcsússzanak, ezért dolgozzunk két lépcsőben!


Ásás és betonozás
A kialakított vonal mentén ássunk egy 40-60 cm mély árkot – a szélein a magasabb szegélykövek befogadására alkalmas, mélyebb árokkal. Készítsünk sovány betont 1/8-ados arányban. A sovány betont házhoz is szállítathatjuk, ezzel könnyíthetünk a dolgunkon. Nagyobb mennyiség esetén betonkeverő gépet, kisebb mennyiség esetén kézi betonkeverőt használjunk.

Mielőtt a sovány betont beöntjük a szegélykő árokba, nézzük meg, hogy a szegélylapok egyenesen állnak-e. Tegyünk betont a szegélykő alá és ellenőrizzük, hogy a szegélyek szilárdan ülnek-e a betonban. Ha nem, akkor még fel kell tölteni!

Gumikalapáccsal tudjuk kiegyenlíteni a szegélyköveket, finom, apró ütésekkel. Tegyünk beton a szegélykövek oldalához, és kőműves kanállal igazítsuk ki. Addig van időnk a kiegyenlítésre, amíg a beton meg nem köt!

Csak pontosan!
Húzzunk ki egy zsinórmértéket, amely segítségével egyenesbe tudjuk hozni a szegélyköveket. Használjunk vízmértéket! A munkafolyamat közben rendszeresen ellenőrizzük, hogy a szegélykövek egyenesek-e. Ennél a munkaszakasznál dől el, hogy térkő lerakásánál problémánk lesz e vagy sem. Inkább többször mérjünk, mint kevesebbszer! Várjuk meg, amíg a beton megköt, a legjobb, ha egy éjszakán keresztül hagyjuk pihenni.


Második fázis
Ezt követően készítsük el a terasz sóderágyát. A helyes és egyenletes magasság eléréséhez töltsük fel a területet sóderrel, oszlassuk el egyenletes a területen, majd a két végén fogva kezdjük el húzni a sóderágyon a lehúzó sablont. A lehúzásnál, alkalmazzuk az apró fel-le mozgatás közbeni  toló mozdulatokat, ezzel eltávolítjuk a felesleges sódert, úgy hogy egyenletes, sík felületet kapunk. A végén a szegélyeknél is végezzünk kiigazítást!

Célegyenes: a térkövek lerakása!
Tegyük a lapokat a sóderágyba. Könnyű ütésekkel korrigáljuk a magasságkülönbségeket.  Ha méretre kell vágni a lapokat, akkor speciális kőtörő és kővágó eszközzel tegyük. Végezetül söpörjünk kvarchomokot a fugákba, mert ez megakadályozza, hogy gyomnövények nőjenek a térkövek között Végül locsoljuk be, a területet, hogy a kvarchomok bemosódjon a fugákba.

Íme, kész a kis teraszunk. Kellemes pihenést rajta!

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább
«
12

legjobbotthon

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek