Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Parkettázz magad!

Egyre többen vágnak bele házilag a padlóburkolat lerakásába. Nem csoda, hiszen egy kis ügyességgel rengeteget spórolhatunk: a teljesen kezdők által is lerakható burkolatok már akár 990 Ft-tól is elérhetőek a szakáruházakban, de természetesen ebben a kategóriában is találunk minőségi, akár 12.000 Ft/nm-t is meghaladó árú termékeket. Lássunk is hozzá a lerakáshoz öt egyszerű lépésben!



1. Az előkészítés
Szakemberek szerint az előkészítésen legalább annyi múlik, mint a pontos illesztésen. Lényeges, hogy a lerakni kívánt burkolat akklimatizálódjon: tároljuk a burkolni kívánt helyiségben a parkettát legalább 48 óráig a lerakás előtt „szobahőmérsékleten” azaz kb. 18-22 fokon. Gondoskodjunk a megfelelő aljzatról: szerencsére a laminált padlót többféle burkolatra is le lehet fektetni, így korábbi PVC-, kerámia- vagy faburkolatra is építhető. Ha a felület nem egyenletes, nagyok a szintkülönbségek, aljzatkiegyenlítőt kell használni.

2. Lényeges rétegek
Szükségünk lesz párazáró fóliára, amit átfedéssel egymáshoz rögzítve (pl. ragasztószalag) és a falon is ráhagyva kell lefektetni, illetve a hő- és hangszigetelő alátétlemezre (általában 6-7nm-es csomagokban kapható 3-5mm-es polifoam). Léteznek előre összeragasztott párazáró és szigetelő kombinációk is, sőt hőtükröző fóliát is alkalmazhatunk a még jobb szigetelés érdekében.


 
3. Mi az az úsztatás?
Az úsztatás lényege, hogy a padlónk közvetlenül nem érintkezik a szegélyét jelentő elemekkel: fallal, beépített bútorokkal, fűtéselemekkel, csövekkel. Ugye mindenki látott már felpúposodott parkettát? Nos, azt biztosan nem szakszerűen rakták le, nem gondoskodtak a kb. 15mm-es ún. dilatációs (hőtágulási) hézag következetes megtartásáról.

4. Lerakás: nem varázslat!
Fektessük le az első panelt a kiindulási pontunkhoz. Már itt tartsuk meg a dilatációs rést! Ehhez egyébként kiváló segítséget nyújtanak az előre csomagolt lerakó-készletek, amelyek tartalmazzák a faltól való eltartást segítő ékeket, a beütő fát és a behúzó vasat. A következő rétegnél már alkalmazzuk az eltolást: a padló mintázata segít abban, hogy a megfelelő mértékben toljuk el egymáshoz a rétegeket a helyes kötés érdekében. Látni fogjuk, az összeillesztés az egyik legegyszerűbb eleme a padló lerakásának. A teljes padlózat lerakását követően telepítsük – ragasztással vagy pattintással – a szegélyléceket. Ma már a laminált padlókhoz is kaphatóak olyan lécezetek, amelyek a lényeges elektromos és távközlési kábelek elrejtésében segítenek! Egyetlen problémát a sarkok jelenthetnek, de ezekre is kaphatóak kész sarokelemek.


5. Ápolás nélkül nem megy
A laminált burkolatok esetében két dologra kell ügyelni. Nagyon fontos a karcolódás elkerülése például a porszívózáskor, hiszen esetünkben több rétegből készült elemmel van dolgunk amelyek felső rétegének sérülése a védelem elvesztését jelenti. A másik lényeges lépés a megfelelő felmosó-ápolószer kiválasztása, ezügyben a háztartási vagy vegyi anyag szaküzletben vagy a szakáruházak megfelelő osztályán bátran kérjünk tanácsot.

Akik részletes szakmai ismeretkre vágynak a lerakással kapcsolatban, azoknak ez a videó segít eligazodni a laminált burkolatok világában.


0 Tovább

Fúrjunk könnyedén!

A fúrás talán a között a három dolog között van, amelyet a férfiak nem szívesen végeznek el a ház körül. Pedig néhány apró tipp figyelembe vételével biztonságosan és könnyen fúrhatunk bármilyen anyagba.

1. Válasszuk a megfelelő gépet, ami akár lehet egy akkus fúró a vezeték nélküli szabadság érzésével, vagy hagyományos 230V-ról működő fúrógép! Jó választás esetén bármelyikkel elvégezhető szinte bármelyik feladat. Különös gondot fordítsunk az elvégzendő munkához megfelelő fúrószár kiválasztására. Betonba fúrókalapáccsal illik lyukat fúrni, de hagyományos ütvefúróhoz is kapható speciális betonfúrószár. Ha csak néhány lyukról van szó, akkor nem érdemes beruházni fúrókalapácsba. A fúrószárakat mindig a rendeltetésüknek megfelelő anyaghoz használjuk, pl.: fafúróval fán kívül semmi mást ne akarjunk fúrni.

2. Fúrás előtt detektorral ellenőrizzük, hogy nincs-e áramkábel vagy közművezeték a falban az adott helyen, különösen, ha nem ismerjük a lakás adottságait.


3. Ne feledkezzünk meg a védőfelszerelésről: viseljünk védőszemüveget.

4. Fém fúrásakor nagyobb átmérő esetén ajánlott az előfúrás (egy kisebb átmérőjű fúróval), minden esetben pontozóval jelöljük be a lyuk középpontját, így elkerülhetjük a fúrószár elcsúszását.

5. Fémek fúrásakor ajánlatos fúró-vágó-üregelő spray használata, ez megkönnyíti a munkát és meghosszabbítja a szerszám élettartamát.

6. Az esetek túlnyomó többségében merőleges lyukra van szükségünk. Ügyeljünk arra, hogy a gépet minden oldalról derékszögben tartsuk, és munkavégzés közben őrizzük meg ezt a pozíciót. Kaphatók fúrógépek beépített vízszintezővel is.

7. Csempe fúrása esetén hasznos tipp a papír ragasztószalag használata, egyrészt könnyebben jelölhetjük a furat helyét és a fúrószár elcsúszását is segít megakadályozni. Illesszük a fúrószár hegyét a kijelölt pontra és határozott, merőleges nyomás mellett kézzel kissé forgassuk meg. Ezzel megsértjük a csempe felületét és nem fog elcsúszni a fúrószárunk és elkerülhetjük a meglepetéseket. Fontos! Csempe fúrásakor az ütőfunkciót kapcsoljuk ki, így elkerülhetjük, hogy a csempe elrepedjen.

8. Ha átmenő furatot akarunk készíteni, akkor gondoskodjunk az alátámasztásról. Célszerű egy darab puhafát használni.

9. Soha ne engedjük túlmelegedni a fejeket, időnként húzzuk ki őket és kezdjük újra a munkát.

0 Tovább
12
»

legjobbotthon

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek