Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Kád vagy zuhany? - Az örök kérdés

A kérdés rendszeresen felmerül, ha lakásvásárlásra- vagy felújításra adjuk fejünket. Mindkét döntés mellett szólnak érvek és ellenérvek a különbség pedig nem is olyan elhanyagolható, mint sokan talán elsőre hinnék.


A kádak – Miért és miért ne?

Talán az első és legfontosabb érv a kádak mellett, hogy sok mindenkinek egy nehéz nap vagy hét után a forró vízben relaxálás jelenti a tökéletes kikapcsolódási lehetőséget. Ez a valóban kellemes és kényelmes módja a tisztálkodásnak azonban jelentős következményekkel jár. A kisméretű fürdőszobáknak akár közel felét is elfoglalhatja egy normál méretű kád, így érdemes jól megfontolni, hogy kihasználnánk-e annak kényelmi lehetőségeit. Az sem mellékes szempont, hogy egy ilyen kád feltöltéséhez bő 100, de akár 200 l vízre is szükségünk lehet. Ennek az anyagi mellett jelentős környezeti hatásai is vannak.
Ugyanakkor egy jobb minőségű zuhanyfüggöny vagy kád oldalára is felszerelhető kádparaván segítségével a kád zuhanyként is funkcionálhat, ám így sem egyesíti tökéletesen a két eszköz pozitív tulajdonságait.

Fontos hátránya a kádaknak, hogy a be- és kilépéshez 50-60 cm magas falukat át kell lépni. Ez gyerekeknek vagy időseknek komoly gondot okozhat. A nedves kerámia roppant csúszós lehet, így olyanoknak is érdemes csúszásvédelemről gondoskodniuk, akinek a mozgás nem jelent gondot.


Zuhanyzók pro és kontra

Kisméretű fürdőszobák esetén kézenfekvő választásnak tűnnek a zuhanyzók. Azonban fontos végiggondolni, ezek elhelyezését a térben. Ehhez gyakran érdemes szakember segítségét is kérni. Bár a zuhanykabinok alapterülete gyakran szinte a fele egy kádénak, a légtérből többet foglalnak, hiszen a kabin teteje gyakran 2-2,5 méterig is felérhet. Emiatt bár a felhasználható alapterület nagyobb marad, a fürdőszoba zsúfoltságérzete is növekedhet. Arról se feledkezzünk meg, hogy ha a kabin ajtaja nem tolós, hanem kifele nyíló, akkor bizony ennek is szükséges teret szabadon hagynunk.

A modern zuhanykabinok jelentős előnye, hogy általuk rengeteg vizet és energiát lehet megtakarítani, ugyanakkor a kényelmi szempontokról se kell mind lemondanunk. A több befúvós zuhanykabinok is nyújthatnak pezsgőfürdőzésre emlékeztető élményt és a legtöbben már le is ülhetünk.

A zuhanykabinok talán legnagyobb gondja a megtöbbszöröződött páraképződés. Ez egy rosszul szellőztethető helységben veszélyes penészgombák megjelenéséhez is vezethet, így ahol csak lehet, gondoskodni kell szellőzőkről, csőventilátorokról illetve a minden olyan falfelületre, ahol nem csempézünk,  penészgátló adalékot tartalmazó festéket használjunk.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Milyen padlót válasszak?

Ha már eldöntöttük, hogy faburkolatú padlót szeretnénk otthonunkba, még így is számos döntéshelyzet előtt állunk, hiszen az áruházakban se szeri, se száma a különféle hagyományos, korszerű, könnyen kezelhető vagy éppen elegáns burkolatoknak. Segítünk választani.

Évszázadok óta használunk fát a padló és a falak burkolására. Nem csoda, hiszen a fa természetes, meleg, megfelelően kezelve pedig rendkívül tartós burkolóanyag. Látványos erezete eleganciát kölcsönöz a legkülönfélébb stílusú lakásoknak is a klasszikustól a rusztikusig vagy minimálig. Ma már választhatunk a magunk által is könnyen lerakható, kezelhető, strapabíró rétegelt burkolók és hagyományos, kizárólag hozzáértéssel lerakható, de tetszetős faanyagok között. Általánosságban elmondható, hogy a mai faburkolatok a vegyi- és hőkezelésnek köszönhetően szinte egyenrangú partnerei az egyéb burkolatoknak: jól bírják a nedvességet, a hőmérséklet változását, könnyen tisztítható stb.

Első körben azt döntsük el, hogy tömörfából készült vagy rétegelt („laminált”) padlóburkolatot szeretnénk-e. Mint korábban már foglalkoztunk vele a többrétegű, előre szerelt parketták lerakása nem ördöngösség! Ha nagyobb léptékű hajópadlót, vagy hagyományos (ún. csaphornyos) parkettát választunk, akkor párnafákra szegezve tudják lerakni a szakemberek, míg, ha az aljzat kiegyenlített (pl. beton), akkor parketta esetén a ragasztás lehet a legcélravezetőbb. Fontos, hogy míg a laminált padlók általában UV, és egyéb védettséget élveznek, és gyakorlatilag azonnal használhatóak, addig a tömörfából készült padlókat lerakás után még össze kell csiszolni, majd lakkozással vagy egyéb vegyi eljárással gondoskodni a kopásállóságáról és UV védelemről.

A tömörfa mellett szól ugyanakkor, hogy azt legalább háromszor újra lehet csiszolni az évek során (egyes gyártók akár 20 éves garanciát is vállalnak rájuk), míg a lényegesen olcsóbb laminált anyagoknál minden esetben egyedileg kell meggyőződnünk arról, hogy milyen tulajdonságokkal bír. Ugyanakkor ezek esetében is találunk olyanokat, amelyekre a szakáruházak 15 év garanciát vállalnak. Amennyiben padlófűtést tervezünk, minden esetben győződjünk meg arról, hogy a kiszemelt padló elviseli-e az alulról érkező hőt.

A tömörfa burkolatot választóknak tisztában kell lenniük azzal, hogy mely fajtákhoz milyen tömörség (ún. Brinell-skála szerinti keménység) tartozik. A bükknél (3,7-es) keményebb a 3,9-es tölgyfa, nála a kőris, az egzóta (trópusi) faanyagok között pedig a bambusz (5!).

Hajópadló: a klasszikus választás
A kb. 2cm vastag és kb. 15-20cm széles elemekből összeillesztett hajópadló jó választás a klasszikus eleganciára törekvőknek. A szép mintázatú, például klasszikus tölgyfapadló önmagában is eleganciát kölcsönöz a lakásnak, amelyet sötét, vagy éppen az erezetet jól kiadó pácokkal tovább emelhetünk. Az antikolás egyik elterjedt technikája a „fózolás”, amikor a lécek illesztése mentén kis részt képez, ez térhatást biztosít az egyébként plasztikus felületnek (amely a későbbi csiszolással egyébként kopik, így speciális kezelést igényel).

Svédpadló: sokoldalú elegancia
Ma nagyon divatos burkoló, amely szerkezetében (ti. nútolt) a hagyományos parkettára hasonlít, de szélesebb annál. Nemcsak a fafajták, színek és erezetek változatossága elképesztő, de a felületkezelésé is: ma már kaphatóak a piacon a különféle páccal, olajokkal kezelt verziók, amelyek akár a hidegburkolatok keménységét és teherbírását is elérik. A hajópadlónál kisebb mérete miatt alkalmas arra, hogy ferdén, vagy egyéni mintázatot kiadva rakjuk le.

Parketta: számtalan  variáció
Ha csak a tömörfa parkettáknál maradunk, a  széles választék mellett a lerakással is tehetünk a lakásunk egyénibbé varázsolása érdekében. Rakhatjuk szálban, mozaikformában, átlósan, sakktáblaként így magunk is tehetünk a tágas, kellemes térérzet érdekében. Akik azonban a szalag- vagy lamella parkettánál többre vágynak tovább keresgélhetnek. A klasszikus polgári miliőre áhítóknak kiváló választás az intarzia parketta (más néven táblás díszparketta), amely klasszikus mintázatot foglal a kb. 40X40cm-es, 2cm vastag táblákba. Az ipari parketta a hagyományos parketták méretezése során keletkező maradék táblásítása során keletkezik, kevéssé klasszikus esztétikai világú, de strapabíró padlófajta.

Parafát a padlóra
Kétségkívül költséges, de igényes és tartós burkolat az egyre terjedő parafa, amely szintén elérhető már UV-kezelt, azonnali lerakásra alkalmas változatban is. Rendkívül jó hő- és hangszigetelő, rugalmas, meleg érzetű, bogarak, gombák, penész nem támadják meg, mintázata egzotikus hatást kölcsönöz otthonunknak.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Kerti fényár – telihold nélkül is!

Ha valaki rendelkezik terasszal, az tudja, nincs is kellemesebb mint egy forró nyári estén, de pokrócba bugyolálva akár tavasszal és kora ősszel is, odakint ücsörögni egy pohár borral a kezünkben. Az efféle élményt még szebbé teheti, ha kertünk jól megválasztott helyeken van megvilágítva. Lássuk milyen fénytechnikákkal varázsolhatunk éjjel csodavilágot otthonunkba!

 

Utunkat kísérje fény!

Nem csak hangulatos de sötétben nélkülözhetetlen is, hogy a kertkaputól vagy a garázstól a házig vezető utat megvilágítsuk. Erre tökéletes eszközök a földbe szúrható szolárlámpák. Ezek telepítése utólag is roppant egyszerű, hiszen energiájukat a napból nyerik, így nem kell a vezetékekkel bajlódnunk. Amellett, hogy környezetbarát technológiáról van szó, ez a módszer még kényelmes is: a lámpák fényszenzoraiknak köszönhetően automatikusan kapcsolnak be sötétedéskor, hogy a nappal magukba szívott energiát a hajnal beköszöntéig bocsássák ki. Persze ezeket sem lehet hónapokig elhanyagolni, napelemeket érdemes rendszeresen tisztítani, hogy ne csökkenjen a lámpák energiafelvevő képessége.

 

Díszfák a reflektorfényben

Ha utunk a kapuig már biztosítva van, fokozhatjuk tovább az éjjeli élményt. Kertünk fáinak és bokrainak megvilágítása biztos sikert arat, ha sötétedés után várunk vendéget. Nem kell hozzá különösebben erős lámpa és szakértelem sem, hogy növényeink sztárnak érezzék magukat. Elég egyetlen jól elhelyezett izzó, ami alulról árasztja el fénnyel a lombkoronát és növény máris egy hatalmas, szél-lengette lampionná válik. Ha a lámpákat a földön kívánjuk elhelyezni különösen fontos, hogy azok teljesen vízhatlanok legyenek. Óvakodjunk a túl erős reflektoroktól is. Ezek ősszel akár a száraz avart is begyújthatják!

 

Tündérország fényei

A gyerekek kedvencei lehetnek a különböző állatokat, virágokat mintázó fénytestek. Ezek szintén a napból nyerik energiájukat, így nem csak környezetbarát termékek, de kihelyezésük is roppant egyszerű. Kellemes fényük remek hangulatot teremt már a szürkület beálltától. Akár naponta változtathatjuk, hogy a kert melyik pontján csaljon mosolyt arcunkra.

 

Rejtőzködő fényforrások

Ha nem akarjuk kertünk természetes hangulatát lámpatestekkel megbontani sem kell lemondanunk a világítás nyújtotta előnyökről. Számos álcázott lámpa van a piacon, amik élethű kőszerű burkolatot kaptak, vagy épp egy kisebb bukszusfélének tűnő műnövény levelei közül bújnak elő a fénysugarak.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Növényekkel az egészségért! - Otthon is!

Kapar a torka? Száraz a levegő? Lehet, hogy nincs elég növény az otthonában vagy otthona körül?

Tudományosan alátámasztott tény, hogy a jól megválasztott növényzet jótékonyan hat testre és lélekre. A növények egészségmegőrző hatása kimutatott. Nem csak az emberi pszichét befolyásolják kedvezően, s nem csupán esztétikai élvezetet szerez látványuk, de közelségük fontos élettani következményekkel bír.

 

 

Az élő zöld növényzet természetes légpárásító hatásának ugyanis egyre nagyobb fontosságot tulajdonít az orvostudomány is. Olyannyira, hogy Ausztriában egy egész ismeretterjesztő könyvecskét is szerkesztettek az „Egészséges Ausztria” nevű szervezet gondozásában. Kutatók szerint a növényzet tehát nem csupán párásítja a levegőt, de kiszűri a levegőből a kártékony anyagokat, beszívja a port, s ily módon kedvezően hat egészségünkre, sokkal jobb lesz a közérzetünk. A száraz levegőtől kaparhat a torkunk, köhöghetünk, kiszáradnak a nyálkahártyáink, csíphet a szemünk, megfájdulhat a fejünk, s hosszan sorolhatók a levegő elégtelen páratartalmának közérzet- és egészségromboló következményei.

A legtöbb káros anyaggal elbánó szobanövények közé tartozik a sötét lakásokat is jól viselő vitorlavirág (Spathiphyllum) és az Aloe Vera. Ezek számos kísérletben bizonyították, hogy rengeteg káros anyagot, így benzolt és formaldehideket is képesek kiszűrni a levegőből. Utóbbi növény ráadásul kozmetikumként is remekül alkalmazható.

 

 

Környezettudatosabb szakemberek egészen odáig is elmennek, hogy szerintük a dús szobanövényzet bizony az elektromos légnedvesítő készülékek használatát is feleslegessé teszi. A növények nem igényelnek áramot, ily módon fenntartásuk olcsóbb, esztétikusabbak. Az elektromos párásítóknál fennállhat a gombaképződés veszélye, ami a szobanövények esetében ugyancsak nem jellemző.

A megfelelő mennyiségű és jól megválasztott növényzet tehát nem csupán esztétikai élmény, hanem olcsóbb, s egészségesebb is, mint egyéb módszerek, s segítségükkel biztosítható a levegő optimálisnak tartott 45-55%-os páratartalma.

 Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Medencegondozás A-Z-ig

A nyári melegben ki ne szeretne egy medencét a kertjébe. Vegyük számba, hogy mit is kell annak rendszeresen megtennie, aki medencetelepítésre adja a fejét. Kis odafigyeléssel medencék nemcsak a családunk kiváló kedvtelésévé válik, de hosszú távon kertünk ékessége marad.

1. Szükséges eszközök

Vegyszerek, vízforgató, szűrők, szivattyú – ezeket mind érdemes már a medence kiválasztásakor beszerezni. Kérjünk tanácsot, hogy mindenből a legjobb ár/érték arányú termék kerüljön a kosárba. Ha nem vagyunk profik, törekedjünk a kompakt rendszerek beszerzésére, ezzel sok bosszúságot elkerülhetünk. Pénztárcánkat is kímélhetjük ha nem épített medencét választunk. Ma már a puhafalú medencék közt is akadnak kiváló minőségűek, amik enyhülést nyújtanak a forró nyári napokon.

A merev, acélfalú medencék is kiváló alternatívát szolgálnak azoknak, akik nem szeretnék drága földmunkára áldozni idejüket és pénzüket. A remek tulajdonságú galvanizált medencék belső falát PVC fóliával bélelik, így azok egy csepp vizet sem hagynak elfolyni. A földbesüllyesztés és így szakemberek közreműködése nélkül, egyszerűen üzembe helyezhető medencék vize is hamarabb felmelegszik, ugyanakkor a beépített vízforgatónak köszönhetően sosem túl meleg.


2. Gondoskodjunk a biztonságról!

Mindegy, hogy a legegyszerűbb felfújható kerti medencével vagy épített medencével rendelkezünk a kertben, elsőként a gyermekbiztonság szempontjait gondoljuk végig. Legyen a medence jól belátható helyen, ne engedje, hogy a gyermekek kiessenek a látószögünkből. A medence környéki utakat tartsuk tisztán, rendszeresen pakoljuk el a játékokat mellőle. Soha ne hagyjuk, hogy a gyerekek a medencében vagy a medence környékén felügyelet nélkül játszanak! A nem földbe süllyesztett medencék megóvhatják gyermekeinket a véletlen vízbepottyanástól, ha legalább 60 centis faluk van. Ugyanakkor fontos, hogy a létrát vagy egyéb fellépőket távolítsuk el, ha nem kívánjuk használni. Ügyeljünk az alapszabályra: sem mi, sem a gyermekek ne ugorjanak felhevült testtel a vízbe. Gyakran ellenőrizzük a medence burkolatát, a kapcsolók szigetelését az esetleges elektromos vezetékek és eszközök (pl. világítás, szivattyú) működését! Takarjuk le a medencét, ha nem használjuk!

3. Tartsuk tisztán!

Nem épített medencék esetében is gondoskodjunk a vízminőség rendszeres felügyeletéről. A vízbe eső szennyeződést azonnal halásszuk ki! Rendszeres időközönként a porszívózzuk ki a medence alját a megfelelő eszközzel. Figyeljünk, nehogy elszaporodjanak az algák a vízben! A medence kémiai egyensúlya kényes dolog. Egy 3 méter átmérőjű merevfalú medence vízminősége is karbantartható állandó vízcsere nélkül. Érdemes házi labort kialakítani és hetente tesztelni a vízminőséget. Ügyeljünk, hogy a pH érték 7,2 - 7,8 között legyen, ha ennél magasabb, adjunk hozzá pH csökkentőt előírás szerint. A legelterjedtebb fertőtlenítőszer a klór, melynek mennyiségét is pontosan kell kalibrálni és rendszeresen ellenőrizni. A helyes mérték a 0,6-1 mg/l, de az első nyári használatbavétel, vagy sok fürdőzővel járó medence-party esetén érdemes 1mg fölé lépni ideiglenesen. Ehhez érdemes gyors-klórgranulátumot tartani otthon, de a hosszú távú egyensúlyhoz a lassan oldódó készítmények is megteszik.

Lényeges a medencék időszakos – legalább szezonális – nagytakarítása, a vízkő eltávolítása, a peremekről a baktériumok lúgos vagy savas leoldása. Ugyanígy lényeges, hogy a szivattyúk, forgatók, szűrők alkatrészeit is áztassuk be fertőtlenítős oldatba időnként.

4. Óvatosan a vegyszerekkel!

Gyermekmedencénél elsődleges, hogy legyen klórmentes tisztítószerünk, míg a környezetükre figyelőknek is érdemes körbenéznie a klórmentes készítmények között. A legegyszerűbb választás az olyan granulátum, amely egyszerre tartalmazza az algaölőt és a tisztítószereket is. Ha a pénztárcánk engedi, akkor építsünk ki automata rendszert, amely egyszerre gondoskodik a víz forgatásáról, tisztán tartásáról stb. intenzív igénybevétel esetén akár napi 8-10 órát is érdemes működtetni a szűrő/forgató berendezést. Az egyszerűbb, a szilárd falú medencékbe befüggeszthető vízforgató néhány tízezer forintos tétel, és nem igényel telepítési segítséget.

5. Téliesítsd!

A nyári fürdőzés végeztével gondoskodni kell a téliesítésről. Ha helyes takarást alkalmazunk, nemcsak a medence állja ki a tél próbáját, de még a víz is „megmenthető" a következő szezonra. Mérjük le a medencét, és keressük meg a hozzá illő medencetakarót. Takarjuk le a medencét ponyvával, és a szegélyeknél gondoskodjunk a fólia megfeszítéséről.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

legjobbotthon

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek