Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Civilizációs vívmány a fürdőszobában


Arról megoszlanak a történészi vélemények, hogy a vízöblítéses WC-k elődje az ókori Rómában (pontosabban Britanniában) bukkant-e fel vagy az időszámítás előtti Indiában kötötték-e szennyvízhálózatra a toaletteket. Az biztos, hogy a kontinentális Európában a 19. század közepén-végén bukkantak fel az első, széles körű gyártásra is alkalmas konstrukciók. Mára a WC-ellátottság, a vízöblítéses alkalmatosság megléte civilizációs mérőfok. Bár messze még november 19-e, a WC világnapja, azért nézzünk körbe, milyen alapvető típusok közül választhatunk, hátha ihletet kapunk a fürdőszoba felújításhoz.


Egy fürdőszoba-felújítás során rengeteg lehetőség áll előttünk a kívánatos WC (water closet – a név Angliából származik) típus megválasztásakor. Kezünket azonban megköti, hogy: mik az anyagi lehetőségeink, mennyi tér áll a rendelkezésre, mik a ház (pl. soklakásos bérház) adottságai, végül, hogy esetleg környezetbarát, víztakarékos megoldást preferálunk-e. A nagyobb típusok kiválasztása után is számos döntés áll előttünk (pl. alsó- vagy hátsókifolyású-e a csésze, mély-, vagy laposöblítésűt  szeretnénk stb.) ezekről minden esetben egyeztessünk a szakemberekkel vásárlás előtt.

Hagyományos
A jól látható víztartállyal szerelt hagyományos fajtáknak is van két szerelvénytípusa, az alsó- és hátsó kifolyású WC-csésze, utóbbi hátránya, hogy látszik a bekötés. A tartály elhelyezkedésétől függően lehet a lehúzó láncos (ha magasan van) vagy gombos, ma már általában egy kisebb és egy nagyobb öblítő vízsugár lehetőségével.

Monoblokkos
Ennek a típusnak jobb a helykihasználása, mint az előzőnek, hiszen a tartályt rögzítik a csészéhez, tehát esztétikusabb is.


Beépített víztartályos, fali
Ebben az esetben a fali konzolhoz csatlakozik a WC, a tartályt a kagyló mögötti falba építették, és csak a nyomógombok látszanak. Előnye a jó helykihasználás és a visszafogottság, hátránya a nehezebb javíthatóság.


 

Vegyszeres
Egyes típusok lehetővé teszik, hogy ne kelljen külső eszközöket használnunk a szagmentesítéshez és fertőtlenítéshez, hanem a víztartály automatikusan bekeveri a kívánt anyagokat az öblítéskor. Ezzel takarékoskodhatunk a vegyszerekkel, de ügyeljünk az utántöltésre. Kaphatóak a WC tartályba helyezhető, kb. 800 öblítésre alkalmas tisztítók, de vásárlás előtt győződjünk meg arról, készülékünk alkalmas-e a befogadásukra.

Darálós – átemelős
Egyes speciális helyzetekben, pl. szuterén lakásoknál szükséges, hogy a WC-ből kifolyó anyagot daráljuk, és szivattyúval emeljük a szennyvízrendszerbe. Arra is alkalmas, hogy komfort nélküli lakásokat gyorsan komfortosítsanak.
A darálós vécének két alapváltozata van, a kagylóhoz illeszthető őrlő-szivattyú egység, valamint a vécével egybeépített. Az őrlő egységet a rendeltetés szerint kell megválasztani: a) alkalmas lehet a teljes vizesblokk kiszolgálására; b) a vécé és a kézmosó ürítésére, illetve C) kizárólag a konyhai blokk szennyvízmentesítésére.

Környezetbarát
Civilizáció ide vagy oda, a WC a háztartás egyik leginkább vízpazarló rendszere, a napi kb. 140 literes családi vízfogyasztás kéthatoda innen származik. Éppen ezért számos kísérlet történt megújítására. Elsősorban középületekben találkozhatunk már mai is olyan piszoárokkal, amelyek egyáltalán nem használnak vizet, és biológiai és mechanikai eszközökkel gondoskodnak a szagmentesítésről. Ebbe a sorba tartozik a Norvégiában elterjedt elektromos WC, az ökofarmokon kedvelt, teljességgel higiénikus fűrészporos-komposztálós alkalmatosság, vagy az USA-ban az 1992-es környezetvédelmi törvény által minden háztartásba szorgalmazott alacsony vízhasználatú („nagy hatékonyságú”) csésze. A WC-ből távozó úgynevezett feketevíz hasznosításán is dolgoznak (pl. tisztítva, vagy vízleválasztós formában öntözésre használható), illetve arra is születtek már megoldások, hogy a háztartásban keletkező sárga (kézmosás) vagy szürke (mosás, mosogatás) vizet hogyan lehet a WC tartályba terelni, hiszen ez az öblítésre kiválóan alkalmas.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Egyszerű lépések a rusztikus otthonhoz

Nemcsak egyre többen költöznek vidékre – akár kertes-, akár parasztházba – de egyre több lehetőségünk van arra is, hogy otthonunkat a provence-i, mediterrán vagy német területen elterjedt rusztikus, vidékies stílusban képzeljük el.


Mi is ez a stílus?
Amiről beszélünk, az a visszatérés a természetes anyaghasználathoz, az egyszerűséghez, a szimpla, naturális színekhez. Alapvető alkotóelemei a nyerskő, a fa és más természetes anyagok. Színei a bézs, fehér, a fa különféle árnyalatai sötéttől a világosig, és a természet színei, melyek a festésben, anyagválasztásban köszönnek vissza. A kivitelezés elképzelhető színtiszta új holmikból, és kizárólag „talált tárgyakból” is, de elérhetjük azt is, hogy korokat kössön össze: felhasználhatunk egy régi, a padláson talált, szakszerűen felújított bútordarabot, és beépíthetjük azt egy korszerű, minimalista kőfalba. Előnye, hogy nem kell egyszerre belevágnunk a koncepció megvalósításához, hanem apránként is haladhatunk. További előnye, hogy mai anyagokkal, termékekkel is megvalósítható, nem feltétlenül kell az ócskapiacon vadásznunk!


Falak
Falaink vagy faborítást kapnak, vagy a kövek egyszerűségével hatnak a nézőre. Leszedhetjük a vakolatot a ház egy hangsúlyos kő- vagy téglafaláról (pl. a konyhában vagy a nappaliban), hogy természetes szépségében mutassa meg mintázatát. Ha a fa mellett döntünk, választhatunk alaposan lekezelt, idővel beérő színű natúrfát, vagy lefesthetjük a természet valamely színével, zölddel, erős barnával vagy bézzsel. Faburkolat esetén kerüljük a sablonos függőleges lambériázást! Alkalmazzunk keresztirányú vagy egyedileg tervezett mintázatot. Attól, hogy hétvégi házunkat „farmházzá” alakítjuk, ne rettenjünk vissza a színek bátor, ám stílusos használatától.


Bútorzat
Ez is legyen természetes, fa, bőr és vászon. Válasszunk egy egyszerű fa szófát a természet színeire hajazó (zöld, vörös, narancs, rozsda) színű vászonkárpittal, illetve sötét-, vagy világosbarna bőrrel. Ügyeljünk, hogy a ház egészének harmóniáját ne bontsa meg stílus kavalkád. Ügyeljünk a funkciókra is: dohányzóasztalunk lehet kecses, de a konyhában/étkezőben elhelyezhetünk egy természetes színű, robosztus, kezelt fa asztalt.


Padló
Kardinális kérdés a padló megválasztása. Vagy maradjunk a fánál (például klasszikus mintázatú vagy akár bátrabb erezetű hajópadló), vagy követ rakjunk le. Nem muszáj a nehezen feldolgozható természetes követ választanunk. A szakáruházak polcai tele vannak természetes külsejű betonkövekkel, amelyek – észak-olasz stílusban – akár a teljes ház, így a fürdőszoba leburkolására is alkalmasak. Ha a fa mellett döntünk, akkor megfelelő kezelés mellett ezt is használhatjuk a lakás vagy a ház egészére! Teraszunkat burkolhatjuk téglával, padlástéglával, vagy az áruházakban kapható, ezekhez hasonló térkövekkel.


Használjuk fel, amink van
Ha régi ház vásárlására adjuk a fejünket, ne dobjunk ki automatikusan mindent! Szerezzük be a renováláshoz, rozsdamentesítéséhez, alapozáshoz vagy akár újrafestéshez szükséges anyagokat és eszközöket, és napok alatt felújíthatjuk otthonunkat. A hatalmas régi faajtó például értékes darabja lehet lakásunknak. Ellenőrizzük, hogy vasalása, zárja biztonságos-e, javítsuk, cseréljük, ha kell, aztán szabadítsuk meg drótkefével és speciális oldószerekkel a festéstől. Ápoljuk le, majd hagyjuk  meg  természetes – akár karcos, antikolt – színében, vagy lefestjük. Ugyanígy egy régi kandalló vagy beépített tűzhely is megmenthető, legfeljebb a tárolásnál lesz segítségünkre. Csak a burkolat megtisztításáról kell gondoskodni, vagy ha sérült, el kell döntenünk, hogy milyen párkányt szeretnénk. Lehet kő, tégla, fa (antik fa, vagy akár hasábfa is, lehetőleg tölgy vagy bükk). Ha nem használjuk fűtésre, ajtók beszerelésével akár a felesleges konyhai edények tárolásában segíthet.


Nyitott szemmel a környéken
A házunk apróbb használati tárgyai kiválasztásánál is maradjunk a stílus keretein belül, persze a modern technika vívmányairól nem kell lemondanunk, de válasszuk az egyszerű formákat. Kellemes, meleg hangulatot áraszthat, ha már ugyan eredeti funkciója szerint nem használt, de szépen rendbe hozott tárgyakat veszünk használatba, pl. egy régi kávéfőzőt használunk kávétárolásra stb. Járjuk be a környéket, ismerjük meg az építési stílusokat, eszközöket, növényvilágot. Ha mégis toszkán stílusú házat szeretnénk kivitelezni például a Balaton felvidéken, akkor használjuk szerényen a tájidegen növényeket.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Spórolj az energiával – 6 alaptipp

Most, a nyár kellős közepén talán keveset foglalkozunk az energiatakarékossággal, pedig éppen ilyenkor tudjuk azokat a beavatkozásokat elvégezni lakásunkon, amelyek az őszi-téli hónapokban megóvnak bennünket a súlyos gáz- és villanyszámláktól. Nem csak a környezetünket óvjuk tehát, ha az energiával spórolunk, de a pénztárcánk is rögtön megérzi az odafigyelést.


1. Keresd a rést!
Rajzoljuk le a lakás alaprajzát, majd jelöljük be a leginkább huzatos helyeket. Fogjunk egy vékony, könnyű papírcsíkot, és tartsuk a nyílászárók elé, illetve, ha egyéb rések is vannak a lakásban, oda is – jó esetben ezzel nem kell számolni és jegyezzük fel, hogy hol észlelünk mozgást. Ha ezzel megvagyunk, akkor gondoskodjunk a rések időleges szigeteléséről, vagy a nyílászárók cseréjéről.

2. Szigetelj!
A magyar építkezéseken az uniós átlag kb. negyedét használják szigetelőanyagokból évente. Az ablakok cseréjével, a falak és a padlástér teljeskörű szigetelésével egyes számítások szerint akár 35-40%-os energia-megtakarítás is elérhető – , ekkor évi 4 millió lakás kifűtésére elegendő gázt spórolnának meg!

3. Cserélj nyílászárót!
Ez nem a legolcsóbb és legegyszerűbb módja a spórolásnak. Az ablakok méretétől, számától, a kívánt technológiától (2-3 rétegű üvegek) és a beszerelő szakemberek áraitól függően több tízezertől néhány százezerig terjedő költségei lehetnek egy teljes vagy részleges, csak a legkritikusabb pontokra kiterjedő cserének. Nagyon széles a különféle thermoüvegek, és az ezekhez tartozó profilok választéka, forduljunk szakeladókhoz a tájékozódás érdekében. Ha nincs pénzünk ablakcserére, akkor jöhet szóba a pótlólagos szigetelés (pl. a keretek mentén betörő huzatot feltartó bemarásos szigetelés, vagy az üvegek utólagos borítása duplo-duplex felülettel. Ezekhez a munkákhoz kizárólag referenciával rendelkező alvállalkozókat válasszunk. Végső megoldás lehet, ha függönyeinket hővédő, thermal anyagokkal váltjuk le. 

 

4. Készíts energialeltárt!
Járjuk végig a lakást, és nézzük meg milyen elektromos-energia fogyasztóink vannak. Azokról sem feledkezzünk meg, amelyeket csak ritkán veszünk használatba! Nézzük végig, hogy melyek használatát lehetne racionalizálni: ne menjen a tv, ha a család a konyhában vacsorázik, a mosógépet kapcsoljuk ki, ha lejárt, csak a gép teljes kihasználása mellett mossunk és mosogassunk, hosszú távollét esetén minden áramtalanítsunk (tehát ne stand-by üzemmódban hagyjunk, inkább húzzuk ki!), kád helyett a zuhanyt válasszuk stb.. Állítsunk fel egyszerű, követhető szabályokat az egész családnak!

5. Cseréld, amit lehet!
Ne csak a nagygépek esetén törekedjünk az A-s címke figyelembe vételére. Kisebb tételeket jelent egy-egy apróbb energiatakarékos eszköz beszerzése: takarékos izzók, víztakarékos zuhanyfej, okoselosztó (amely a főfogyasztó, pl. a számítógép kikapcsolásakor a perifériákat pl. a nyomtatót is lekapcsolja). Elég lehet egy világító főkapcsolós elosztó is, amelyet egy mozdulattal áramtalanítunk elutazáskor, így a tv-vel együtt a DVD vagy a médiabox sem kap áramot a hétvégi kiruccanás idején.


6. Javíts!
Javítsuk vagy javíttassuk meg csöpögő csapjainkat, elsősorban WC-nket. Óriási költséget jelenthet egy családnak a feleslegesen kifizetett vízszámla! Ugyanígy gondoljuk meg, mely elektromos eszközeinket kell javítani, vagy esetleg értelmesebb egy hasonló árú, de takarékosabb modellre cserélni. Ellenőrizzük a hűtő és a fagyasztó hőmérsékletét: felesleges a fagyasztott holmit -1 celsius fok alatt tartani. Ha a hűtő hőmérője, kapcsolója elromlott, inkább javíttassunk, mint túlfizessünk!

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

2 Tovább

Építs teraszt néhány lépésben!

Akik nem szeretik a beton felületeket, manapság a térkövek garmadáját találják meg a szakáruházakban. Kellemes teraszt, pihenőt, étkezőt, autó beállót alakíthatunk ki kertünkben térkőből. Nézzük meg a térkövek lerakásának fortélyait egy kisebb terasz építésének példáján át.


Analizáljunk!
Vizsgáljuk meg a lerakni kívánt terület talaját. Kérdés, hogy a földterület természetes föld-e - mert ebben az esetben nem kell tömörítenünk -, avagy feltöltött terület, mert akkor elengedhetetlen a tömörítés ahhoz, hogy ne süllyedjenek meg a térkövek később.

Számoljunk, válasszunk!
Számoljuk ki, mekkora a leburkolandó terület, illetve válasszuk ki az ágyazó anyagot, amely lehet homok, sóder, föld, zúzalék. Számoljuk, ki az ágyazó anyag szükséges mennyiségét. Ha teraszt építünk a házunkhoz, akkor arra figyeljünk, hogy 2%-os leejtése legyen a háztól kifelé – ha nem akarunk esővízben tocsogni a nappaliban is.


Előkészítés
A feltöltött földet lap vibrátorral tömörítsük, a felületnek, ahova a térköveket szeretnénk tenni teljesen egyenletesnek, síknak kell lennie! Zsinórmértékkel jelöljük ki a tervezett utat, hogy később ehhez tudjuk alakítani a szegélyeket.

Kezdjük a szegélykövekkel!
A terasz lerakása úgy a legegyszerűbb, ha a szegélykövekkel kezdjük, majd ha ez készen van, töltjük meg a terasz teljes felületét a burkolattal. A szegélykövek ugyanis megakadályozzák, hogy a lapok elcsússzanak, ezért dolgozzunk két lépcsőben!


Ásás és betonozás
A kialakított vonal mentén ássunk egy 40-60 cm mély árkot – a szélein a magasabb szegélykövek befogadására alkalmas, mélyebb árokkal. Készítsünk sovány betont 1/8-ados arányban. A sovány betont házhoz is szállítathatjuk, ezzel könnyíthetünk a dolgunkon. Nagyobb mennyiség esetén betonkeverő gépet, kisebb mennyiség esetén kézi betonkeverőt használjunk.

Mielőtt a sovány betont beöntjük a szegélykő árokba, nézzük meg, hogy a szegélylapok egyenesen állnak-e. Tegyünk betont a szegélykő alá és ellenőrizzük, hogy a szegélyek szilárdan ülnek-e a betonban. Ha nem, akkor még fel kell tölteni!

Gumikalapáccsal tudjuk kiegyenlíteni a szegélyköveket, finom, apró ütésekkel. Tegyünk beton a szegélykövek oldalához, és kőműves kanállal igazítsuk ki. Addig van időnk a kiegyenlítésre, amíg a beton meg nem köt!

Csak pontosan!
Húzzunk ki egy zsinórmértéket, amely segítségével egyenesbe tudjuk hozni a szegélyköveket. Használjunk vízmértéket! A munkafolyamat közben rendszeresen ellenőrizzük, hogy a szegélykövek egyenesek-e. Ennél a munkaszakasznál dől el, hogy térkő lerakásánál problémánk lesz e vagy sem. Inkább többször mérjünk, mint kevesebbszer! Várjuk meg, amíg a beton megköt, a legjobb, ha egy éjszakán keresztül hagyjuk pihenni.


Második fázis
Ezt követően készítsük el a terasz sóderágyát. A helyes és egyenletes magasság eléréséhez töltsük fel a területet sóderrel, oszlassuk el egyenletes a területen, majd a két végén fogva kezdjük el húzni a sóderágyon a lehúzó sablont. A lehúzásnál, alkalmazzuk az apró fel-le mozgatás közbeni  toló mozdulatokat, ezzel eltávolítjuk a felesleges sódert, úgy hogy egyenletes, sík felületet kapunk. A végén a szegélyeknél is végezzünk kiigazítást!

Célegyenes: a térkövek lerakása!
Tegyük a lapokat a sóderágyba. Könnyű ütésekkel korrigáljuk a magasságkülönbségeket.  Ha méretre kell vágni a lapokat, akkor speciális kőtörő és kővágó eszközzel tegyük. Végezetül söpörjünk kvarchomokot a fugákba, mert ez megakadályozza, hogy gyomnövények nőjenek a térkövek között Végül locsoljuk be, a területet, hogy a kvarchomok bemosódjon a fugákba.

Íme, kész a kis teraszunk. Kellemes pihenést rajta!

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

A Feng-shui a kertet sem hagyja annyiban

Feng shui sorozatunkban most megvizsgáljuk, mint tegyünk a harmonikus, az energiák kedvező áramlását segítő kert érdekében.


1. A kert a házunk, lakásunk legközvetlenebb környezete, így életünk alakulására nyilvánvaló hatással van annak berendezése, gondozottsága.

2. Nem kell kínai kabalafigurákkal, ásziai piacokon vásárolt kacattal teletömni a kertet. Látni fogjuk - csakúgy, mint a lakás többi része esetében -, hogy sokszor a józan ész is elegendő a szabályok elfogadásához, a harmónia megteremtéséhez.

3. Csakúgy, mint a lakás egyéb részeiben, itt is az a cél, hogy megteremtsük a chí kedvező áramlásának feltételeit. A kertünk azonban képes arra, hogy a környezetből a kedvező energiákat a ház felé irányítsa.


4. Négy alapvető természeti szimbólum van jelen a kertben:

• Zöld Sárkány
• Fehér Tigris
• Fekete Teknős
• Vörös Főnix.

Azt tartják helyesnek, ha a főbejárat előtt a főnix, az épület mögött a teknős, keletre a sárkány, nyugatra a tigris dominál. Megmagyarázzuk!

5. Először is teremtsük meg a hátsókert védettségét dombbal, vagy kerítéssel (teknős), és ügyeljünk, hogy a hátsó kert magasabban legyen, mint az első.

6. Másodszor: gondoskodjunk arról, hogy a zöld domináljon a fehérrel szemben: a keleti zöld sárkány legyen egy a házat védő hatalmas bokor, míg a fehér virágok a nyugati oldalon alacsonyabban és szerényebben terüljenek el.

7. Végül: már csak az előkertben kell gondoskodnunk a sziget formájában elterülő vörös virágoskertről, és az alapokkal megvagyunk.

9. Törekedjünk a kertben az ellentétpárok kialakítására, és az arányok megőrzésére. Ilyen pl. a Jang és a Jin kettősségét szimbolizáló fény-árnyék, a száraz-nedves, magas-alacsony, világos-sötét. Ezek harmóniáját a szín, anyag, forma stb. választással kell kiszolgálni.

 
10. A patakok, csobogók alkalmazása ne legyen öncélú, vagy túlzó. A chí egy pillanatra megpihen, feltöltekezik a víz közelében, majd -kedvező elrendezés esetén, továbbhalad a sikert és egészséget jelentő házrészek felé. Legyen tehát víz a kertben, de ne essünk túlzásokba. A víz mellett is vezessenek el a kanyargós utak, és tegyünk ide időzésre alkalmas padokat is.

11. Kanyargós utak: a chít a ház felé kell vezetni, de le kell lassítani, nem engedhetjük, hogy mértani szögletességgel kimért útjainkon átrohanjon.

12. Gondozzuk a kertet, ezt az energiája is meghálálja. A kertben töltött idő bennünket is feltölt, ráadásul, ahogy ezt korábban jeleztük: itt sem tűrhetjük meg a rendetlenséget. Ilyen a vizenyős, szétázott terület, a poshadt víz, a kidőlt fa, a szemétkupac, a nyíratlan fű, a gaz stb. Azt se hagyjuk, hogy akaratunkon kívül egyes formák átvegyék a terepet, pl. hatalmas fa nőjön a bejárat elé, elállva az életenergia útját.

Ha ezt a pár apróságot szem előtt tartjuk - úgy tartja a kínai filozófia - kertünk is a siker, a gyarapodás és az egészség szolgálatába áll majd.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

legjobbotthon

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek