A kérdés rendszeresen felmerül, ha lakásvásárlásra- vagy felújításra adjuk fejünket. Mindkét döntés mellett szólnak érvek és ellenérvek a különbség pedig nem is olyan elhanyagolható, mint sokan talán elsőre hinnék.


A kádak – Miért és miért ne?

Talán az első és legfontosabb érv a kádak mellett, hogy sok mindenkinek egy nehéz nap vagy hét után a forró vízben relaxálás jelenti a tökéletes kikapcsolódási lehetőséget. Ez a valóban kellemes és kényelmes módja a tisztálkodásnak azonban jelentős következményekkel jár. A kisméretű fürdőszobáknak akár közel felét is elfoglalhatja egy normál méretű kád, így érdemes jól megfontolni, hogy kihasználnánk-e annak kényelmi lehetőségeit. Az sem mellékes szempont, hogy egy ilyen kád feltöltéséhez bő 100, de akár 200 l vízre is szükségünk lehet. Ennek az anyagi mellett jelentős környezeti hatásai is vannak.
Ugyanakkor egy jobb minőségű zuhanyfüggöny vagy kád oldalára is felszerelhető kádparaván segítségével a kád zuhanyként is funkcionálhat, ám így sem egyesíti tökéletesen a két eszköz pozitív tulajdonságait.

Fontos hátránya a kádaknak, hogy a be- és kilépéshez 50-60 cm magas falukat át kell lépni. Ez gyerekeknek vagy időseknek komoly gondot okozhat. A nedves kerámia roppant csúszós lehet, így olyanoknak is érdemes csúszásvédelemről gondoskodniuk, akinek a mozgás nem jelent gondot.


Zuhanyzók pro és kontra

Kisméretű fürdőszobák esetén kézenfekvő választásnak tűnnek a zuhanyzók. Azonban fontos végiggondolni, ezek elhelyezését a térben. Ehhez gyakran érdemes szakember segítségét is kérni. Bár a zuhanykabinok alapterülete gyakran szinte a fele egy kádénak, a légtérből többet foglalnak, hiszen a kabin teteje gyakran 2-2,5 méterig is felérhet. Emiatt bár a felhasználható alapterület nagyobb marad, a fürdőszoba zsúfoltságérzete is növekedhet. Arról se feledkezzünk meg, hogy ha a kabin ajtaja nem tolós, hanem kifele nyíló, akkor bizony ennek is szükséges teret szabadon hagynunk.

A modern zuhanykabinok jelentős előnye, hogy általuk rengeteg vizet és energiát lehet megtakarítani, ugyanakkor a kényelmi szempontokról se kell mind lemondanunk. A több befúvós zuhanykabinok is nyújthatnak pezsgőfürdőzésre emlékeztető élményt és a legtöbben már le is ülhetünk.

A zuhanykabinok talán legnagyobb gondja a megtöbbszöröződött páraképződés. Ez egy rosszul szellőztethető helységben veszélyes penészgombák megjelenéséhez is vezethet, így ahol csak lehet, gondoskodni kell szellőzőkről, csőventilátorokról illetve a minden olyan falfelületre, ahol nem csempézünk,  penészgátló adalékot tartalmazó festéket használjunk.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!