Valószínűleg eljött az ősz azon pontja, amikor szinte az összes fa levetette már levéltakaróját, és otthonunk környéke szinte megközelíthetetlenné vált. Főként azok járhatnak könnyen így, akik nem érnek rá hét közben söprögetni, így hétvégére marad a munka tetemes része. Ha nem akarjuk, hogy értékes órákat töltsünk levélsöprögetéssel, akkor folyamodjunk a technika segítségéhez.

Számos eszköz áll rendelkezésre, hogy felvegyük a harcot az őszi levéláradattal. Nem mindegy, hogy milyen felületen kell megbirkóznunk a levelekkel. Ha a kertben és a pázsiton tornyosulnak a levelek, akkor a lombsörprű a legjobb választás. Ebben az esetben – tehát, ha a lomb nem akadályoz bennünket a napi közlekedésben, úgy nem érdemes azonnal munkához látnunk. A kert területén nem érdemes minden levelet eltávolítani, mert a fák törzse körül felhalmozott levelek a télen komposztálódva értékes tápanyagként szolgálnak. Ugyanígy a télen pihenő virág- és zöldségágyásokra is húzhatjuk a lombtömeget, téli tápanyagul szolgálva a földnek.


Tiszta szívás

Ha azonban a betonjárdán, az utcafronton vagy a ház körül tornyosul a lehullott lomb, amelyet ráadásul a szél is kerget, akkor nincs más dolgunk, mint fogni a gereblyét és a seprűt, és nekiállni takarítani. Ha a hagyományos, manuális módszerrel állunk neki, nem árt, ha van egy jó talicskánk, és gondoskodunk kellő számú lombzsákról.

Nemcsak a járdánk hossza, de akár egy fájós hát is indokolhatja egy lombszívó vásárlását. A 10 ezer forint körüli áron beszerezhető készülék már egy szezon alatt is visszahozhatja az árát, ha a megtakarított időt nézzük, egy többlakásos házban élő közösségnek pedig megfizethető beruházás. Különösen, ha sok a kényes területre, például sövények tetejére hulló levél, ahonnan gereblyével nehéz eltávolítani.


Mire figyeljünk

Keressük a megfelelő garanciaidővel forgalmazott, megbízható modelleket. Olyan típust válasszunk, amely nem csak szív, de aprít is, így kevesebb gondunk lesz a zsák ürítésével, a tárolással. Nem árt, ha új gépünk fúj is, mert sok esetben egyszerűbb a kert egyik sarkába halmozni a leveleket, majd ott felszívatni őket. Az ereszcsatornák, lefolyók tisztításában szinte nélkülözhetetlen ez a szerkezet. Törekedjünk arra, hogy a kiválasztott lombszívó ne legyen nehéz. Használjuk a vállhevedert, és keressük a kerekes modelleket (a nehezebbek esetében négy kerék fokozhatja a kényelmet). Nézzük meg mekkora a gyűjtőzsákja (általában 25-45l. 1:10 aprítási arányú gépek esetében ez 45l avar felszívását is jelentheti!), mekkora átmérője van a csövének, esetleg a kényes, nehezen hozzáférhető helyekre adnak-e hozzá extra szűkítőket, vagy a nedves avar kaparásához alkalmas kiegészítőket.

A lombszívó hálás, de kényes eszköz. Vigyázzunk, hogy a beszippantott kavicsok ne roncsolják a lapátokat, érdemes például a kavicsos, zúzottköves ösvényeken minden esetben a fújó funkciót használni, majd a felhalmozott leveleket szívni.

Óriás kertek, sportpályák, parkok, közintézmények esetében érdemes beruházni egy nagyteljesítményű, benzines modellbe.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!