Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Játék a fényekkel Feng-shui módra

A távolkeleti lakberendezéssel, térrendezéssel, a Feng-shuival foglalkozó sorozatunkban most megnézzük, milyen hatást gyakorol a fények játéka a lakásban áramló életenergiára. Ne gondoljuk ugyanis, hogy a harmonikus környezet kialakításának nem feltétele a fény beengedése és helyes terelése otthonunkban.

Ha elfogadjuk, hogy a Feng-shui az energiáról szól, akkor azt is be kell látnunk, hogy az energia egyik legteljesebb, legközvetlenebb formája a fény, márpedig a természetes és mesterséges világítások mind befolyásolják az otthonunk energiaállapotát és a chí áramlását. Egyes szakértők egyenesen úgy fogalmaznak: a helyes világítás és a tiszta levegő a Feng shui alapja, tehát az összes többi körülmény csak ezután következik a sorban. Ismerjük a fény széleskörű gyógyászati alkalmazásának tapasztalatait, tehát minden bizonnyal van ebben valami.

Mit tegyünk a harmonikus környezetünk megteremtése érdekében a lakásunk fényeivel?

1. Engedjünk be minél több természetes fényt. Erre a széles ablakok, nagy üvegfelületek, vagy üvegtégla-falak kiválóan alkalmasak. Természetesen nem mindenki tud rögvest belevágni egy teljes átalakítással járó ablakcserébe, de hozzuk ki a maximumot meglévő felületeinkből, ha nem kell, ne árnyékoljunk.


2. Ne csak a fények mennyiségére, de "minőségére" azaz a színekre is figyeljünk. Ebben nyugodtan hallgathatunk megérzéseinkre: válasszunk olyan színeket, amelyek energizálnak, jókedvre derítenek. Korábban, az egyes helyiségeknél már írtunk az ott használatos színekről, hiszen a szobák funkciója meghatározza, hogy milyen hangulat és energiaszint segíti elő a funkció kiteljesedését. A nappali például a családi élet színtere, egy igazi yang helyiség: meleg, közösségi, nyitott, élő, ezért itt lesz a legtöbb fényre szükség, és bátrabban nyúlhatunk a színekhez is. A mesterséges világítások esetében kerüljük a hideg fényű, fluoreszkáló fénycsöveket, mert ezeknek nemcsak vibrációja, de fényárnyalatai is kedvezőtlenek lehetnek.

3. Az éles sarkokat - amelyek, tudjuk, a chí áramlásának ellenségei - egyedi, hangsúlyos megvilágítással "puhíthatjuk".

4. Csillárok ne lógjanak a fotelek, ülőhelyek felett! A Feng-shui nem szereti, ha függő tárgyak lógnak felettünk, ezért jobb, ha a padlóra helyezett állólámpákkal tereljük az energiákat. Ezeket azonban széles körben, minden sarokban alkalmazhatjuk szerte a lakásban.

A Feng-shui kedveli az állólámpák alulról jövő fényét


5. A tükrök jó szolgálatot tesznek a fény megsokszorozásában, terelésében. Bátran használhatóak a konyhában, a folyosókon, előszobákban, hiszen lassítják a rossz energiák terjedését. Természetesen az alapszabályok figyelembevételével alkalmazzuk őket (ezek egy részéről már szóltunk korábban): például ne legyen túl sok, a hálót kerüljük ebből a szempontból stb..

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

A Feng-shui a kertet sem hagyja annyiban

Feng shui sorozatunkban most megvizsgáljuk, mint tegyünk a harmonikus, az energiák kedvező áramlását segítő kert érdekében.


1. A kert a házunk, lakásunk legközvetlenebb környezete, így életünk alakulására nyilvánvaló hatással van annak berendezése, gondozottsága.

2. Nem kell kínai kabalafigurákkal, ásziai piacokon vásárolt kacattal teletömni a kertet. Látni fogjuk - csakúgy, mint a lakás többi része esetében -, hogy sokszor a józan ész is elegendő a szabályok elfogadásához, a harmónia megteremtéséhez.

3. Csakúgy, mint a lakás egyéb részeiben, itt is az a cél, hogy megteremtsük a chí kedvező áramlásának feltételeit. A kertünk azonban képes arra, hogy a környezetből a kedvező energiákat a ház felé irányítsa.


4. Négy alapvető természeti szimbólum van jelen a kertben:

• Zöld Sárkány
• Fehér Tigris
• Fekete Teknős
• Vörös Főnix.

Azt tartják helyesnek, ha a főbejárat előtt a főnix, az épület mögött a teknős, keletre a sárkány, nyugatra a tigris dominál. Megmagyarázzuk!

5. Először is teremtsük meg a hátsókert védettségét dombbal, vagy kerítéssel (teknős), és ügyeljünk, hogy a hátsó kert magasabban legyen, mint az első.

6. Másodszor: gondoskodjunk arról, hogy a zöld domináljon a fehérrel szemben: a keleti zöld sárkány legyen egy a házat védő hatalmas bokor, míg a fehér virágok a nyugati oldalon alacsonyabban és szerényebben terüljenek el.

7. Végül: már csak az előkertben kell gondoskodnunk a sziget formájában elterülő vörös virágoskertről, és az alapokkal megvagyunk.

9. Törekedjünk a kertben az ellentétpárok kialakítására, és az arányok megőrzésére. Ilyen pl. a Jang és a Jin kettősségét szimbolizáló fény-árnyék, a száraz-nedves, magas-alacsony, világos-sötét. Ezek harmóniáját a szín, anyag, forma stb. választással kell kiszolgálni.

 
10. A patakok, csobogók alkalmazása ne legyen öncélú, vagy túlzó. A chí egy pillanatra megpihen, feltöltekezik a víz közelében, majd -kedvező elrendezés esetén, továbbhalad a sikert és egészséget jelentő házrészek felé. Legyen tehát víz a kertben, de ne essünk túlzásokba. A víz mellett is vezessenek el a kanyargós utak, és tegyünk ide időzésre alkalmas padokat is.

11. Kanyargós utak: a chít a ház felé kell vezetni, de le kell lassítani, nem engedhetjük, hogy mértani szögletességgel kimért útjainkon átrohanjon.

12. Gondozzuk a kertet, ezt az energiája is meghálálja. A kertben töltött idő bennünket is feltölt, ráadásul, ahogy ezt korábban jeleztük: itt sem tűrhetjük meg a rendetlenséget. Ilyen a vizenyős, szétázott terület, a poshadt víz, a kidőlt fa, a szemétkupac, a nyíratlan fű, a gaz stb. Azt se hagyjuk, hogy akaratunkon kívül egyes formák átvegyék a terepet, pl. hatalmas fa nőjön a bejárat elé, elállva az életenergia útját.

Ha ezt a pár apróságot szem előtt tartjuk - úgy tartja a kínai filozófia - kertünk is a siker, a gyarapodás és az egészség szolgálatába áll majd.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Gazdagság és egészség vízből merítve

A víz a Feng-shui szerint szoros összefüggésben van a gazdagsággal, karrierrel, anyagi fellendüléssel. Nem mindegy azonban, hogy a vizes elemeket (kutak, csobogók, medencék, tavak) hogyan használjuk, vagy a fürdőszobát hogyan helyezzük el a lakásban.


1. Egy a lakásban jó helyen elhelyezett víz (csobogó, szökőkút, akvárium, medence) pozitív hatással van az anyagi prosperitásra, rossz helyen viszont betegségeket, anyagi csődöt is okozhat – állítja az ősi, kínai filozófia. A kertünkben helyesen tájolt medence vagy tó fellendülést hoz, a rosszul elhelyezett könnyen járhat kedvezőtlen eseményekkel.


2. A fürdőszoba legyen távol a bejárattól, hogy mert a bejárati ajtó az emberi szájnak, a fürdő az altestnek felel meg. A ma divatos, hálószobából nyíló fürdő megoldást a Feng-shui nem tartja szerencsésnek. Ha mégis ezzel az adottsággal kell élnünk, akkor tartsuk ajtaját csukva és igyekezzünk benne rendet tartani. Legyen mindig tiszta és higiénikus, ellenkező esetben ugyanis negatív energiát gerjeszt. Nem ajánlott továbbá: emeleten, közvetlenül a konyha vagy a bejárat felett, otthonunk közepén, lépcső alatt elhelyezett vizes helyiség. Bármennyire is divatos és kényelmes a hatalmas fürdő, energia-szempontból jobb a kisebb, különben az chi elvesződik benne.
3. A vízpazarlás egyenlő a jólét pazarlásával – tartják.  Az eldugult kád, a csöpögő mosdó nemcsak bosszúságot okoz. A Feng-shui szerint ezektől a család is betegesebbé válhat, tehát igyekezzünk ezeket javítani.
4. Kerüljük a WC és a fürdő közös helyiségbe telepítését. Ellenkező esetben legalább arról gondoskodjunk, hogy alacsony fal válassza el WC-t a kádtól és az ajtótól. Nem szerencsés, ha a nyitott ajtóból egyenesen a WC látszik, különösen, ha az étkezőből nyílik.

5. A chi elvész az élénk, színes helyiségekben, ezért válasszunk inkább fehér vagy lágy pasztellszíneket a fürdőbe! A fürdőszoba a befelé fordulás és a pihenés terepe, vegyük ezt figyelembe. Ideális színnel tartják a kéket. A pirosat kerülni kell, mivel az a tűz jelképe, és ez konfliktusba kerül a víz elemmel.
6. Gondoskodjunk a fényről. Ha nincs lehetőségünk elegendő természetes fényt beengedni, akkor mesterséges fényforrásokkal pótoljuk.
7. Legyen ablak, ahol beengedhetjük a pozitív energiát, ha ez nem lehetséges, gondoskodjunk ventilátorról.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Hálószobatitkok a Feng-shui szerint

A Feng-shui lakberendezési elveit körüljáró sorozatunkban (az első, alapozó rész itt) most a hálószoba titkait járjuk körbe. Min múlik a nyugodt alvás vagy a jó párkapcsolat?

1. Minden a hálószoba elhelyezésével kezdődik. Építkezéskor, átalakításkor úgy jelöljük ki a háló helyét, hogy az a lakás nyugodt szárnyában legyen. Egyébként a józan megfontolás is ezt diktálja, de a chi áramlása szempontjából ez kiemelten fontos.

2. A második lényeges elem, az ágy helyének kiválasztása. Az ágy irányának meghatározásához meg kell határozni saját Gua számunkat (ehhez egy hasznos kalkulátor itt), hogy tudjuk, melyik irányból érkezik számunkra a kedvező életenergia, és már csak az ágy fejrészét kell ebbe az irányba fordítani. Problémát jelenthet egy párkapcsolatban, hogy a párok eltérő – keleti vagy nyugati – csoportba tartozó számokkal bírnak, de a tanácsadók erre is tudnak megoldásokat adni, sőt egy „nehéz” vagy „kedvezőtlen” együttállás estén kimondottan a hálószoba berendezése lehet a kapcsolat normalizálásának záloga. Ha valaki az igazira vár, akkor érdemes a chi áramlását a szerelmet jelentő délnyugati irányba terelnie!

3. Az ágy ne nézzen szembe az ajtóval, különösen ne a lábunk tekintsen az ajtónyílás felé. Az ágy legyen támlás, és fejrésze illeszkedjen a falhoz (a körbejárható ágyak elvesztik az energiát), és az ágy környékén kerüljük az éles tárgyakat, burkolati elemeket, kiszögelléseket is.

4. A Feng-shui szerint – bármennyire is divatos ma – nem javasolt a tükör alkalmazása a hálószobában. Ha ragaszkodunk hozzá, akkor legalább ne az ággyal szembe tegyük!

5. Óvatosan bánjunk a vízzel! Ne helyezzünk el csobogót, kutat a hálóban.

6. Bár több ezer éve biztosan nem volt lehetőség a hálóból nyíló fürdőszoba kialakítására, ma sem javasolják. Ha elkerülhetetlen, akkor viszont mindig tartsuk csukva az ajtaját, ezzel benntarthatjuk a kedvező energiákat.


7. Párosával helyezzük el a használati tárgyakat, kiegészítőket, lehetőleg egymáshoz közel. Válasszunk két gyertyatartót, vázát, éjjeli szekrényt stb. ezzel is a párkapcsolat javításán dolgozunk.

8. Óvakodjunk attól, hogy elektromos felszerelésekkel zsúfoljuk tele a hálót, ezek csökkentik a helyiség energiáját (és a bioenergetika szerint is zavarhatják a nyugodt alvást!). Bármennyire is kellemes az ágyban dolgozni vagy tévézni, érdemes onnan minél távolabbra, lehetőleg másik helyiségbe helyezni ezeket a tárgyakat.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Feng-shui alapozó

Sokan hisznek benne, mások vitatják, hogy direkt hatással lehet sorsunkra, családi életünkre a lakberendezés ősi művészete. Pontosítsuk: a Feng-shui jelentése szél és víz, és az elrendezés, a harmonikus mesterséges környezet kialakításának közel 3000 éves kínai hagyománya. Néhány bejegyzés erejéig elmélyedünk a témában, megmutatjuk, a lakás és a kert mely pontjain hogyan állíthatjuk a hagyományt a harmónia szolgálatába. Kezdjünk egy kis alapozással.


A Feng-shui egy olyan holisztikus szemléleten alapul, amely az embert a természet szerves részének tekinti, összeköti a környezeti adottságokat, a csillagászati jelenségeket, az ember lelki történéseivel. A Feng-shui hisz abban, hogy a chi áramlását befolyásolásával megváltoztathatjuk az életünket, azaz, ha valaki megváltoztatja, harmonikussá, kiegyensúlyozottá, szebbé teszi környezetét, az élete is jobbá válik.

1. A Feng-shui a taoizmus gondolatmenetére épít.
2. A létezés örök mozgás. A yin és a yang a két alapvető erő, ami az univerzumot mozgásban tartja. Az ellentétek egyesülése a harmónia, vagyis a Tao. Cél tehát az egyensúly megteremtése.
3. A chi a Feng-shui alapfogalma. A chi az életenergia, amely körülvesz bennünket. Cél a kedvező és kedvezőtlen  chi áramlásokat felderíteni, és szabályozni, úgy hogy javítsa a terület adottságait és ezzel az emberek chijét is, hiszen a chi áramlása a testben meghatározza viselkedésünket, vagy éppen egészségünket is.
4. Bár a harmónia a Feng-shui szabályok alkalmazásával rövid úton megteremthető, a chi áramlása mindig változik, és az egyensúly fenntartására folyamatosan ügyelni kell.
5. A természetben öt elem, helyesebben öt átmenet, avagy öt változó állapot ismert, amely a chi ötféle minőségét (fa, tűz, föld, fém, víz) is jelképezi. Lehet yin és yang jelleg szerint osztályozni az egyes állapotokat (fa, tűz, föld: yang; fém, víz: yin).
6. Ha a Feng-shui elvei szerint kívánunk eljárni, elsődleges és elengedhetetlen az épületet körülvevő domborzati formák pontos vizsgálata: a tágabb, a szűkebb környezet, illetve az épület külső és belső felépítése viszonylatában.
7. Fontos hogy merre nézzen a ház homlokzata, hol legyenek a bejárati ajtók, kapuk, az utak merre vezessenek, hol legyen a kert, a konyha, a szobák, a vizesblokk, a lépcső.
8. A kert helyes kialakításával javíthatjuk a kedvező energiák áramlását. Ha például medencét szeretnénk nem mindegy, hogy milyen irányban tájoljuk vagy milyen lesz az alakja.
9. A Feng-shuiban nagy jelentősége van a rendnek: azokon a helyeken, ahol rendetlenség van, „démonok” gyülekeznek, először kisebbek, aztán egyre nagyobbak.
10. Végül, ahogy a szakértők tartják: a lakberendezés nem Feng-shui, a Feng-shui nem lakberendezés.

A ház és a kert egyes részleteit elemző Feng-shui sorozatunkban hamarosan folyt. köv.!

0 Tovább

legjobbotthon

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek