Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Építs teraszt néhány lépésben!

Akik nem szeretik a beton felületeket, manapság a térkövek garmadáját találják meg a szakáruházakban. Kellemes teraszt, pihenőt, étkezőt, autó beállót alakíthatunk ki kertünkben térkőből. Nézzük meg a térkövek lerakásának fortélyait egy kisebb terasz építésének példáján át.


Analizáljunk!
Vizsgáljuk meg a lerakni kívánt terület talaját. Kérdés, hogy a földterület természetes föld-e - mert ebben az esetben nem kell tömörítenünk -, avagy feltöltött terület, mert akkor elengedhetetlen a tömörítés ahhoz, hogy ne süllyedjenek meg a térkövek később.

Számoljunk, válasszunk!
Számoljuk ki, mekkora a leburkolandó terület, illetve válasszuk ki az ágyazó anyagot, amely lehet homok, sóder, föld, zúzalék. Számoljuk, ki az ágyazó anyag szükséges mennyiségét. Ha teraszt építünk a házunkhoz, akkor arra figyeljünk, hogy 2%-os leejtése legyen a háztól kifelé – ha nem akarunk esővízben tocsogni a nappaliban is.


Előkészítés
A feltöltött földet lap vibrátorral tömörítsük, a felületnek, ahova a térköveket szeretnénk tenni teljesen egyenletesnek, síknak kell lennie! Zsinórmértékkel jelöljük ki a tervezett utat, hogy később ehhez tudjuk alakítani a szegélyeket.

Kezdjük a szegélykövekkel!
A terasz lerakása úgy a legegyszerűbb, ha a szegélykövekkel kezdjük, majd ha ez készen van, töltjük meg a terasz teljes felületét a burkolattal. A szegélykövek ugyanis megakadályozzák, hogy a lapok elcsússzanak, ezért dolgozzunk két lépcsőben!


Ásás és betonozás
A kialakított vonal mentén ássunk egy 40-60 cm mély árkot – a szélein a magasabb szegélykövek befogadására alkalmas, mélyebb árokkal. Készítsünk sovány betont 1/8-ados arányban. A sovány betont házhoz is szállítathatjuk, ezzel könnyíthetünk a dolgunkon. Nagyobb mennyiség esetén betonkeverő gépet, kisebb mennyiség esetén kézi betonkeverőt használjunk.

Mielőtt a sovány betont beöntjük a szegélykő árokba, nézzük meg, hogy a szegélylapok egyenesen állnak-e. Tegyünk betont a szegélykő alá és ellenőrizzük, hogy a szegélyek szilárdan ülnek-e a betonban. Ha nem, akkor még fel kell tölteni!

Gumikalapáccsal tudjuk kiegyenlíteni a szegélyköveket, finom, apró ütésekkel. Tegyünk beton a szegélykövek oldalához, és kőműves kanállal igazítsuk ki. Addig van időnk a kiegyenlítésre, amíg a beton meg nem köt!

Csak pontosan!
Húzzunk ki egy zsinórmértéket, amely segítségével egyenesbe tudjuk hozni a szegélyköveket. Használjunk vízmértéket! A munkafolyamat közben rendszeresen ellenőrizzük, hogy a szegélykövek egyenesek-e. Ennél a munkaszakasznál dől el, hogy térkő lerakásánál problémánk lesz e vagy sem. Inkább többször mérjünk, mint kevesebbszer! Várjuk meg, amíg a beton megköt, a legjobb, ha egy éjszakán keresztül hagyjuk pihenni.


Második fázis
Ezt követően készítsük el a terasz sóderágyát. A helyes és egyenletes magasság eléréséhez töltsük fel a területet sóderrel, oszlassuk el egyenletes a területen, majd a két végén fogva kezdjük el húzni a sóderágyon a lehúzó sablont. A lehúzásnál, alkalmazzuk az apró fel-le mozgatás közbeni  toló mozdulatokat, ezzel eltávolítjuk a felesleges sódert, úgy hogy egyenletes, sík felületet kapunk. A végén a szegélyeknél is végezzünk kiigazítást!

Célegyenes: a térkövek lerakása!
Tegyük a lapokat a sóderágyba. Könnyű ütésekkel korrigáljuk a magasságkülönbségeket.  Ha méretre kell vágni a lapokat, akkor speciális kőtörő és kővágó eszközzel tegyük. Végezetül söpörjünk kvarchomokot a fugákba, mert ez megakadályozza, hogy gyomnövények nőjenek a térkövek között Végül locsoljuk be, a területet, hogy a kvarchomok bemosódjon a fugákba.

Íme, kész a kis teraszunk. Kellemes pihenést rajta!

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

A Feng-shui a kertet sem hagyja annyiban

Feng shui sorozatunkban most megvizsgáljuk, mint tegyünk a harmonikus, az energiák kedvező áramlását segítő kert érdekében.


1. A kert a házunk, lakásunk legközvetlenebb környezete, így életünk alakulására nyilvánvaló hatással van annak berendezése, gondozottsága.

2. Nem kell kínai kabalafigurákkal, ásziai piacokon vásárolt kacattal teletömni a kertet. Látni fogjuk - csakúgy, mint a lakás többi része esetében -, hogy sokszor a józan ész is elegendő a szabályok elfogadásához, a harmónia megteremtéséhez.

3. Csakúgy, mint a lakás egyéb részeiben, itt is az a cél, hogy megteremtsük a chí kedvező áramlásának feltételeit. A kertünk azonban képes arra, hogy a környezetből a kedvező energiákat a ház felé irányítsa.


4. Négy alapvető természeti szimbólum van jelen a kertben:

• Zöld Sárkány
• Fehér Tigris
• Fekete Teknős
• Vörös Főnix.

Azt tartják helyesnek, ha a főbejárat előtt a főnix, az épület mögött a teknős, keletre a sárkány, nyugatra a tigris dominál. Megmagyarázzuk!

5. Először is teremtsük meg a hátsókert védettségét dombbal, vagy kerítéssel (teknős), és ügyeljünk, hogy a hátsó kert magasabban legyen, mint az első.

6. Másodszor: gondoskodjunk arról, hogy a zöld domináljon a fehérrel szemben: a keleti zöld sárkány legyen egy a házat védő hatalmas bokor, míg a fehér virágok a nyugati oldalon alacsonyabban és szerényebben terüljenek el.

7. Végül: már csak az előkertben kell gondoskodnunk a sziget formájában elterülő vörös virágoskertről, és az alapokkal megvagyunk.

9. Törekedjünk a kertben az ellentétpárok kialakítására, és az arányok megőrzésére. Ilyen pl. a Jang és a Jin kettősségét szimbolizáló fény-árnyék, a száraz-nedves, magas-alacsony, világos-sötét. Ezek harmóniáját a szín, anyag, forma stb. választással kell kiszolgálni.

 
10. A patakok, csobogók alkalmazása ne legyen öncélú, vagy túlzó. A chí egy pillanatra megpihen, feltöltekezik a víz közelében, majd -kedvező elrendezés esetén, továbbhalad a sikert és egészséget jelentő házrészek felé. Legyen tehát víz a kertben, de ne essünk túlzásokba. A víz mellett is vezessenek el a kanyargós utak, és tegyünk ide időzésre alkalmas padokat is.

11. Kanyargós utak: a chít a ház felé kell vezetni, de le kell lassítani, nem engedhetjük, hogy mértani szögletességgel kimért útjainkon átrohanjon.

12. Gondozzuk a kertet, ezt az energiája is meghálálja. A kertben töltött idő bennünket is feltölt, ráadásul, ahogy ezt korábban jeleztük: itt sem tűrhetjük meg a rendetlenséget. Ilyen a vizenyős, szétázott terület, a poshadt víz, a kidőlt fa, a szemétkupac, a nyíratlan fű, a gaz stb. Azt se hagyjuk, hogy akaratunkon kívül egyes formák átvegyék a terepet, pl. hatalmas fa nőjön a bejárat elé, elállva az életenergia útját.

Ha ezt a pár apróságot szem előtt tartjuk - úgy tartja a kínai filozófia - kertünk is a siker, a gyarapodás és az egészség szolgálatába áll majd.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

FSC – mit is jelent?

Ma már nemcsak a leginkább környezettudatos vásárlók figyelhetnek fel a szakáruházak, barkács- és ezermesterboltok kínálatában a környezetbarát módon és etikusan termelt faárukra, hiszen egyre több helyen látható az FSC címke.

 

Az erdőgazdaságok minősítésére 1993-ban a környezetvédelmi szervezetek (többek között a WWF, Greenpeace, NABU, BUND) által létrehozott Forest Stewardship Council (FSC) ezidáig több mint 140 millió hektár erdőt jelölt meg és több mint 22 ezer fatermékre és termelési láncra tette fel a címkéjét 79 országban. Magyarországon több mint 250 ezer hektár erdőt és 55 termékláncot minősítettek már így.

Lényeges tehát, hogy nemcsak a fakitermelést és erdőtelepítést minősítik a szervezet szakemberei, hanem a teljes termékláncot, azaz az erdőtől a polcokig terjedő spektrumot. Nemcsak a környezetre gyakorolt hatást vizsgálják ugyanis: azt is nézik, hogy a gazdálkodásnak milyen hatása van a helyi gazdaságra, az ott élő őslakosok szociális viszonyaira (különösen az őserdei indián népeknél), vagy, hogy a munkaerővel hogyan bánik a cég. Éppen azért a környezetvédők mellett a szakszervezetek vagy az őslakosok képviselői is szavaznak a termékek minősítésekor, és csak a demokratikus többséggel jóváhagyott áruk és erdők érdemlik ki az FSC címkét.

Aki tehát FSC címkés papírt, polcot, ajtót vagy lécet vesz, az biztos lehet benne, hogy nem tartalmaz génmanipulált vagy kémiailag kezelt fát, nem tarvágásból származik, megtartja a természetes erdőket, védi a veszélyeztetett fajokat, nem telepít vissza tájidegen fajtákat, és a gyártója tiszteletben tartja a dolgozók és az őslakosok jogait.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

 

 

 

0 Tovább

Tapétázzunk!

A nyár tisztasági festések mellett kiváló alkalom a megunt tapéták cseréjére is. Néhány apró lépés figyelembevételével gyerekjáték a falak újraburkolása.


Terepszemle
A legfontosabb a pontos szemrevételezés. Spaklival emeljük meg az illesztéseknél a régi tapétát, és nézzük meg, hány tapétaréteg van a falon. Forduljunk a szakáruházi eladókhoz, aki ez alapján meg tudja mondani, milyen típusú és mennyi tapétaoldóra van szükségünk. Számoljuk ki, mennyi új tapétára van szükség: számoljuk ki a falfelület méretét és négyzetméteréhez adjunk hozzá 3%-ot, illetve mintás tapéta esetén a mintaeltolást is kalkuláljuk bele. Ezekben a kérdésekben a szakáruházak eladói segítenek.


Menjen a régi
A felesleges takarítás elkerülése miatt helyezzünk takarófóliát a padlóra, melynek szélét a padlószegély mentén ragasztószalaggal rögzítünk. Oldjuk fel a gyártó utasításai szerint a tapétaoldót. A nagyobb hatékonyság miatt spaklival vágjuk be a tapétát, így az anyag a mélyebb rétegekbe is bejuthat. Több különféle módszerrel is felvihetjük az oldószert a falra: használhatunk szórófejes spriccelőt, pemzlit. Ha több réteggel kell megküzdenünk, alkalmazhatunk tapétagőzölőt. A megadott hatóidő letelte után lássunk hozzá a tapéta leszedéséhez a spaklival. A hatékonyság jegyében igyekezzünk egész sávokat egyben leszedni.


A jó előkészítés
Javítsuk ki glettanyaggal a falfelületek hibáit. Kisebb hibákhoz előre kikevert glettet is használhatunk, amelyet 7-10cm széles rétegben kell felvinni, majd egyenletesen eloszlatni. Ha olyan falra viszünk fel tapétát, amelyet még nem tapétáztak korábban, érdemes azt lealapozni. Használjunk fehér alapozót, mert az a vékony tapéták esetén is elfedi a korábbi festésből származó színegyenetlenségeket.


Az első csík
A tapétázás legfontosabb lépése az első csík felhelyezése. Ha ez nem lesz egyenes, az egész tapétafelület ferde látványt fog nyújtani. Az első csík felhelyezése előtt húzzunk vízmértékkel függőleges segédvonalat a falra a saroktól a tekercs szélességénél kicsit rövidebb távolságban. Illesszük hozzá a tapétacsíkot, majd a sarokban vagy engedjük túllógni a másik falfelületre, vagy vágjuk le. A tekercseket úgy méretezzük be, hogy fent és lent 3-5cm túllógást engedünk.

A ragasztót egyenletesen pl. kefével érdemes felvinni a tapétára, nem megfeledkezve a szélekről is. Használhatunk tapétázógépet is, ez a legtisztább és legegyenletesebb módja a ragasztó felvitelének. A ragasztó betöltése és a tekercs behelyezése után a kívánt ragasztóvastagságot is beállíthatjuk. Az óvatos felhelyezést követően kézzel és tapétázókefével simítsuk el a falon a tapétát. Olló, éles kés vagy vágóprofil segítségével levághatjuk a fent és lent túllógó részeket, a sarkok eldolgozására több időt hagyjunk. Belülről kifelé haladva fejezzük be a kisimítást.


Mint a karikacsapás
A következő beragasztózott csíkot illesszük az elsőhöz, a takarásban lévő részt hengerrel dolgozzuk el. Figyelem! A kevésbé gyakorlottak egyszerre csak egy csíkot ragasztózzanak be, de a gyakorlottabbak egyes tapétatípusok esetében akár a felület 25%-át is előkészíthetik, majd feltekerve félrerakhatják a felrakásig – erről tájékozódjunk a szakáruházakban.
Ennél is egyszerűbb az ún. vlies (vagy direkt) tapéták felrakása: nem kell a csíkokat a tapétázó asztalon kenegetni, elég a falra felvinni a ragasztót egyenletesen, majd erre felhelyezni a csíkot, gumihengerrel eldolgozni és megszabadulni a túllógó szélektől.


Amire ügyeljünk

  1. Késünk legyen éles!
  2. Ha a tapéta szélére kívül ragasztó kerül, azonnal töröljük le vizes szivaccsal.
  3. Amennyiben por alakú ragasztót használunk, azt hideg vízben intenzív kavarás közben oldjuk fel, majd várjunk, amíg besűrűsödik – ez kb. 15-20 perc. Inkább sűrűbb oldatot készítsünk, mert ezt még vízzel lehet hígítani, de a túl hígat a csomósodás miatt már nem lehet visszasűríteni.
  4. A ragasztó dobozát légmentesen zárjuk le a használat után, így nem szárad be, ha később is szükségünk lenne rá.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Vedd fel a harcot a vérszívókkal!

Kinek ne keserítenék meg a nyarát az apró, ám tömegekben közlekedő vérszívók. Szerencsére a technológia vívmányaiként rengeteg rovarriasztó és irtó eszköz kapható manapság. A készítményekben található anyagok emberre veszélytelenek, de azért nem árt óvatosság. Ahol kisgyermek is van a családban, különösen óvatosan bánjunk ezekkel a szerekkel.


1. Szúnyogháló: A legideálisabb megoldás, ha eleve megakadályozzuk a rovarok bejutását a lakásunkba. Többféle praktikus módszer létezik a felhelyezésükre pl. tépőzárral felszerelhető hálóktól, a rolóként lehúzható beépített szúnyoghálókig széles a skála.

2. Fáklya: Elsősorban az esti kerti vagy teraszon történő beszélgetéseket teheti zavartalanabbá a lobogó, speciális füstöt eregető fáklya. Olajába rovarriasztó szert tesznek a gyártók. Natúr lámpaolajból mi is készíthetünk szúnyogriasztó keveréket. Recept: 2dl lámpaolaj (szagtalan), egy teáskanál őrölt szegfűszeg, 10 csepp levendulaolaj, 10 csepp citromolaj.

3. Illatgyertyák: A hangulatos mécseseket, illatgyertyákat is speciális illóolajokkal vegyítik, ennek köszönhetik, hogy a szúnyogokat távol tartják.

4. Szúnyogriasztó spray-k: A pumpás spray-kbe is illóolajos szúnyogriasztó anyagokat kevernek. A testünkre kell felvinni az anyagot. Vigyázzunk, szembe, szájba ne kerüljön.

5. Szúnyogirtó spray-k: A repülő rovarokat pusztítják, az emberre, illetve a kis háziállatokra, madarakra nem veszélyesek.  

6. Krémek: Testünk bekenésére szolgálnak, szúnyogriasztó hatásuk van. Ha érzékeny a bőrünk, akkor tájékozódjunk a bennük lévő anyagok felől!
7. Elektromos szúnyogirtók: léteznek hálózati és elemes kivitelben is. A készülékben lévő, szúnyog számára mérgező folyadékot (vagy az irtószerrel átitatott papírlapka tartalmát) melegítéssel párologtatja a készülék. A hatóanyag így a légtérbe kerül. Az ilyen készülékek rendre utántölthetőek. Nagy hatásfokú védelmet nyújtanak, hiszen lámpafénynél, nyitott ablaknál is hatásosak.
8. Spirál alakú füstölő: Teraszon, szabadtéren hatásos megoldás a csípős rovarok ellen. Szél ellen védett helyen nagyobb a hatásfokuk.

9. Gyógynövények
A legtöbb gyógy- és fűszernövény alkalmas a szúnyogok távoltartására. A citromfű, a menta, az oregano, a bazsalikom, a levendula, a babér, a körömvirág mind-mind tökéletes szúnyogriasztók.  Ha az ablakainkba ezekből ültetünk, megússzuk a bent lakó és jóllakó szúnyogokat. További jó megoldás lehet kis textil tasakokban őrölt szegfűszeget tenni és a lakás különböző pontján elhelyezni. Kellemes illatot áraszt, de nem a szúnyogok számára.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

legjobbotthon

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek