A nyár tisztasági festések mellett kiváló alkalom a megunt tapéták cseréjére is. Néhány apró lépés figyelembevételével gyerekjáték a falak újraburkolása.


Terepszemle
A legfontosabb a pontos szemrevételezés. Spaklival emeljük meg az illesztéseknél a régi tapétát, és nézzük meg, hány tapétaréteg van a falon. Forduljunk a szakáruházi eladókhoz, aki ez alapján meg tudja mondani, milyen típusú és mennyi tapétaoldóra van szükségünk. Számoljuk ki, mennyi új tapétára van szükség: számoljuk ki a falfelület méretét és négyzetméteréhez adjunk hozzá 3%-ot, illetve mintás tapéta esetén a mintaeltolást is kalkuláljuk bele. Ezekben a kérdésekben a szakáruházak eladói segítenek.


Menjen a régi
A felesleges takarítás elkerülése miatt helyezzünk takarófóliát a padlóra, melynek szélét a padlószegély mentén ragasztószalaggal rögzítünk. Oldjuk fel a gyártó utasításai szerint a tapétaoldót. A nagyobb hatékonyság miatt spaklival vágjuk be a tapétát, így az anyag a mélyebb rétegekbe is bejuthat. Több különféle módszerrel is felvihetjük az oldószert a falra: használhatunk szórófejes spriccelőt, pemzlit. Ha több réteggel kell megküzdenünk, alkalmazhatunk tapétagőzölőt. A megadott hatóidő letelte után lássunk hozzá a tapéta leszedéséhez a spaklival. A hatékonyság jegyében igyekezzünk egész sávokat egyben leszedni.


A jó előkészítés
Javítsuk ki glettanyaggal a falfelületek hibáit. Kisebb hibákhoz előre kikevert glettet is használhatunk, amelyet 7-10cm széles rétegben kell felvinni, majd egyenletesen eloszlatni. Ha olyan falra viszünk fel tapétát, amelyet még nem tapétáztak korábban, érdemes azt lealapozni. Használjunk fehér alapozót, mert az a vékony tapéták esetén is elfedi a korábbi festésből származó színegyenetlenségeket.


Az első csík
A tapétázás legfontosabb lépése az első csík felhelyezése. Ha ez nem lesz egyenes, az egész tapétafelület ferde látványt fog nyújtani. Az első csík felhelyezése előtt húzzunk vízmértékkel függőleges segédvonalat a falra a saroktól a tekercs szélességénél kicsit rövidebb távolságban. Illesszük hozzá a tapétacsíkot, majd a sarokban vagy engedjük túllógni a másik falfelületre, vagy vágjuk le. A tekercseket úgy méretezzük be, hogy fent és lent 3-5cm túllógást engedünk.

A ragasztót egyenletesen pl. kefével érdemes felvinni a tapétára, nem megfeledkezve a szélekről is. Használhatunk tapétázógépet is, ez a legtisztább és legegyenletesebb módja a ragasztó felvitelének. A ragasztó betöltése és a tekercs behelyezése után a kívánt ragasztóvastagságot is beállíthatjuk. Az óvatos felhelyezést követően kézzel és tapétázókefével simítsuk el a falon a tapétát. Olló, éles kés vagy vágóprofil segítségével levághatjuk a fent és lent túllógó részeket, a sarkok eldolgozására több időt hagyjunk. Belülről kifelé haladva fejezzük be a kisimítást.


Mint a karikacsapás
A következő beragasztózott csíkot illesszük az elsőhöz, a takarásban lévő részt hengerrel dolgozzuk el. Figyelem! A kevésbé gyakorlottak egyszerre csak egy csíkot ragasztózzanak be, de a gyakorlottabbak egyes tapétatípusok esetében akár a felület 25%-át is előkészíthetik, majd feltekerve félrerakhatják a felrakásig – erről tájékozódjunk a szakáruházakban.
Ennél is egyszerűbb az ún. vlies (vagy direkt) tapéták felrakása: nem kell a csíkokat a tapétázó asztalon kenegetni, elég a falra felvinni a ragasztót egyenletesen, majd erre felhelyezni a csíkot, gumihengerrel eldolgozni és megszabadulni a túllógó szélektől.


Amire ügyeljünk

  1. Késünk legyen éles!
  2. Ha a tapéta szélére kívül ragasztó kerül, azonnal töröljük le vizes szivaccsal.
  3. Amennyiben por alakú ragasztót használunk, azt hideg vízben intenzív kavarás közben oldjuk fel, majd várjunk, amíg besűrűsödik – ez kb. 15-20 perc. Inkább sűrűbb oldatot készítsünk, mert ezt még vízzel lehet hígítani, de a túl hígat a csomósodás miatt már nem lehet visszasűríteni.
  4. A ragasztó dobozát légmentesen zárjuk le a használat után, így nem szárad be, ha később is szükségünk lenne rá.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!