Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Halottak napi készülődés

Halottak napjának közeledtével nem csak lélekben kell felkészülnünk az eltávozott szeretteinkről való megemlékezésre, de a temetőkben sok fizikai munka is akad, különösen ha csak évente egy-két alkalommal látogatunk ki.

Ilyen hosszú idő alatt bizony minden sír bekoszolódik, zuzmók mohák jelennek meg rajta. Bár ezek sokak szerint kimondottan hangulatosak, a sírkövek és fedőlapok állagát ronthatják - különösen a beton vagy terméskő kegyhelyek berepedezését segítik elő már középtávon is - így, ha hosszú ideig szeretnénk teljes pompájában megőrizni a sírhelyeket akkor érdemes eltávolítani őket. A szakáruházak kínálatában számos kimondottan gránit, márvány vagy műkő tisztítására és ápolására alkalmas vegyszer kapható. Ezek nem csak eltávolítják a viasz- és koromfoltokat, valamint a mohákat és zuzmókat de szép fényessé és a karcolásoknak hosszútávon is ellenállóvá teszik a köveket. A nyitott, növényágyással díszített sírokat is még elegánsabbá tehetjük, ha a földet 1-2 centi vastagon zúzott márványkővel fedjük be, ez a gyomok terjedését is megakadályozza. Ugyanezt a módszert alkalmazhatjuk a cserjék, bokrok töve körül is.



Ha a karbantartással megvagyunk ne feledkezzünk meg gondoskodni az ünnephez méltó dekorációról sem. Fontos, hogy mindig tűzbiztos mécsestartót vásároljunk, nehogy lángra kapjon a temető növényzete, ha pedig a zárt mécseseket választunk még a széltől és esőtől is megóvhatjuk a pislákoló lángot. Ha virágdísz mellett döntünk is számos választási lehetőségünk van. Vehetünk natúr szalmakoszorút, melyet saját vagy elhunyt szerettünk ízlése szerint díszíthetünk száraz virággal, fenyőággal, tobozokkal és gyertyákkal vagy bármi egyébbel, hogy igazán személyes díszítést hozzunk létre.



Használhatunk művirágokat is, hiszen a selyemből készült modern darabok már megtévesztésig hasonlítanak a valódira és hosszú időn keresztül díszíthetik a sírokat. Ha mégis valódi virágot vinnénk gondoljuk át előre, hogy földbe szűrható vagy talpas vázára lesz szükségünk, attól függően, hogy a sír melyik részére szeretnénk elhelyezni. Ha még a változatos formák és színek harmóniájára is ügyelünk egészen biztos gyönyörű sírhelyet sikerül kialakítanunk!

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

5 hollywoodi celeb, aki zöld otthonra vágyott

Egyre több hollywoodi híresség választja otthona fenntartására a zöld technológiákat. Nem csak szemléletformáló hatásuk fontos: tekintve, hogy több száz hektáros kertekről, gyakran több ezer négyzetméteres házakról beszélünk, jelentősen csökkenthetik saját szén-dioxid lábnyomukat is.

Johnny Depp
A több otthont, köztük egy saját karibi szigetet a sajátjai között tudó színész teljességgel igyekszik áttérni a zöld technológiákra, ezért két éve átépíttette állandó rezidenciáját a napenergiát a hidrogén technológiákkal kombináló „zérókibocsátású” házzá.


Julia Roberts
A férjével és 3 gyermekével egy 6000 négyzetlábas (teniszpályával, uszodával stb. felszerelt) malibui otthont birtokló színésznő két éve vágott bele egy 20 millió dolláros zöldítésbe, ahol nemcsak a ház kibocsátását csökkentették napenergia felhasználásával, de az építkezés során is számos esetben újrahasznosított anyagot alkalmaztak.


(térképen itt)

Orlando Bloom
A Karib-tenger kalózai sztárja 2007-ben látott hozzá londoni háza építéséhez, ahol környezetbarát technológiákat, energiatakarékos megoldásokat választott. Később a Global Green mozgalom aktivistája bevallotta: a projekt kétszer annyiba került, mint tervezte, de számára megéri! A színész egyébként is híres a házakkal kapcsolatos döntéseiről, hiszen négy éve feketére festette Hollywood Hills-i otthonát.


Daryl Hannah
A Magyarországon is járt színésznő évek óta köztudottan a zöld gondolat harcos elkötelezettje. A Sziklás Hegységbeli pihenőházát nemcsak biodízel- és napenergia technológiával tette fenntarthatóbbá, de a régi postakocsi állomásból lassan tíz éve átalakított otthon egyébként is energiatakarékos, és döntően újrahasznosított anyagokból épült (a kanapé például egy mohával borított hatalmas kő). Farmján egyébként biogazdaságot működtet, és gyakori repülőútjai miatt növekvő szén-dioxid lábnyomát igyekszik a mindennapokban csökkenteni.

Hannah zöld tippeket ad


Adrian Grenier
A Törtetők tinibálvány sztárja számára sem új PR-fogás a zöld elkötelezettség. Édesanyja mellett tanulta ki, hogyan kell újrahasznosított anyagokkal és energiatakarékosan élni, elkötelezett organikus táplálkozás aktivista, egy korábban itthon is sugárzott lakászöldítő sorozat (Alter Eco) házigazdája.

Két évvel ezelőtt 14 hét alatt építették fel neki azt a luxusvillát, amely nemcsak teljességgel újrahasznosított anyagokból (ne csak a régi padlók, egyéb építőanyagok újrafelhasználására gondoljunk itt, hanem például a vizes palackokból kinyert műanyag szálakból szőtt szőnyegekre is!), de az Egyesült Államok zöld építési tanácsa is platina fokozattal díjazta. A kis videóturné betekintést ad a kapuk mögé:

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Spórolj az energiával – 6 alaptipp

Most, a nyár kellős közepén talán keveset foglalkozunk az energiatakarékossággal, pedig éppen ilyenkor tudjuk azokat a beavatkozásokat elvégezni lakásunkon, amelyek az őszi-téli hónapokban megóvnak bennünket a súlyos gáz- és villanyszámláktól. Nem csak a környezetünket óvjuk tehát, ha az energiával spórolunk, de a pénztárcánk is rögtön megérzi az odafigyelést.


1. Keresd a rést!
Rajzoljuk le a lakás alaprajzát, majd jelöljük be a leginkább huzatos helyeket. Fogjunk egy vékony, könnyű papírcsíkot, és tartsuk a nyílászárók elé, illetve, ha egyéb rések is vannak a lakásban, oda is – jó esetben ezzel nem kell számolni és jegyezzük fel, hogy hol észlelünk mozgást. Ha ezzel megvagyunk, akkor gondoskodjunk a rések időleges szigeteléséről, vagy a nyílászárók cseréjéről.

2. Szigetelj!
A magyar építkezéseken az uniós átlag kb. negyedét használják szigetelőanyagokból évente. Az ablakok cseréjével, a falak és a padlástér teljeskörű szigetelésével egyes számítások szerint akár 35-40%-os energia-megtakarítás is elérhető – , ekkor évi 4 millió lakás kifűtésére elegendő gázt spórolnának meg!

3. Cserélj nyílászárót!
Ez nem a legolcsóbb és legegyszerűbb módja a spórolásnak. Az ablakok méretétől, számától, a kívánt technológiától (2-3 rétegű üvegek) és a beszerelő szakemberek áraitól függően több tízezertől néhány százezerig terjedő költségei lehetnek egy teljes vagy részleges, csak a legkritikusabb pontokra kiterjedő cserének. Nagyon széles a különféle thermoüvegek, és az ezekhez tartozó profilok választéka, forduljunk szakeladókhoz a tájékozódás érdekében. Ha nincs pénzünk ablakcserére, akkor jöhet szóba a pótlólagos szigetelés (pl. a keretek mentén betörő huzatot feltartó bemarásos szigetelés, vagy az üvegek utólagos borítása duplo-duplex felülettel. Ezekhez a munkákhoz kizárólag referenciával rendelkező alvállalkozókat válasszunk. Végső megoldás lehet, ha függönyeinket hővédő, thermal anyagokkal váltjuk le. 

 

4. Készíts energialeltárt!
Járjuk végig a lakást, és nézzük meg milyen elektromos-energia fogyasztóink vannak. Azokról sem feledkezzünk meg, amelyeket csak ritkán veszünk használatba! Nézzük végig, hogy melyek használatát lehetne racionalizálni: ne menjen a tv, ha a család a konyhában vacsorázik, a mosógépet kapcsoljuk ki, ha lejárt, csak a gép teljes kihasználása mellett mossunk és mosogassunk, hosszú távollét esetén minden áramtalanítsunk (tehát ne stand-by üzemmódban hagyjunk, inkább húzzuk ki!), kád helyett a zuhanyt válasszuk stb.. Állítsunk fel egyszerű, követhető szabályokat az egész családnak!

5. Cseréld, amit lehet!
Ne csak a nagygépek esetén törekedjünk az A-s címke figyelembe vételére. Kisebb tételeket jelent egy-egy apróbb energiatakarékos eszköz beszerzése: takarékos izzók, víztakarékos zuhanyfej, okoselosztó (amely a főfogyasztó, pl. a számítógép kikapcsolásakor a perifériákat pl. a nyomtatót is lekapcsolja). Elég lehet egy világító főkapcsolós elosztó is, amelyet egy mozdulattal áramtalanítunk elutazáskor, így a tv-vel együtt a DVD vagy a médiabox sem kap áramot a hétvégi kiruccanás idején.


6. Javíts!
Javítsuk vagy javíttassuk meg csöpögő csapjainkat, elsősorban WC-nket. Óriási költséget jelenthet egy családnak a feleslegesen kifizetett vízszámla! Ugyanígy gondoljuk meg, mely elektromos eszközeinket kell javítani, vagy esetleg értelmesebb egy hasonló árú, de takarékosabb modellre cserélni. Ellenőrizzük a hűtő és a fagyasztó hőmérsékletét: felesleges a fagyasztott holmit -1 celsius fok alatt tartani. Ha a hűtő hőmérője, kapcsolója elromlott, inkább javíttassunk, mint túlfizessünk!

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

2 Tovább

Építs teraszt néhány lépésben!

Akik nem szeretik a beton felületeket, manapság a térkövek garmadáját találják meg a szakáruházakban. Kellemes teraszt, pihenőt, étkezőt, autó beállót alakíthatunk ki kertünkben térkőből. Nézzük meg a térkövek lerakásának fortélyait egy kisebb terasz építésének példáján át.


Analizáljunk!
Vizsgáljuk meg a lerakni kívánt terület talaját. Kérdés, hogy a földterület természetes föld-e - mert ebben az esetben nem kell tömörítenünk -, avagy feltöltött terület, mert akkor elengedhetetlen a tömörítés ahhoz, hogy ne süllyedjenek meg a térkövek később.

Számoljunk, válasszunk!
Számoljuk ki, mekkora a leburkolandó terület, illetve válasszuk ki az ágyazó anyagot, amely lehet homok, sóder, föld, zúzalék. Számoljuk, ki az ágyazó anyag szükséges mennyiségét. Ha teraszt építünk a házunkhoz, akkor arra figyeljünk, hogy 2%-os leejtése legyen a háztól kifelé – ha nem akarunk esővízben tocsogni a nappaliban is.


Előkészítés
A feltöltött földet lap vibrátorral tömörítsük, a felületnek, ahova a térköveket szeretnénk tenni teljesen egyenletesnek, síknak kell lennie! Zsinórmértékkel jelöljük ki a tervezett utat, hogy később ehhez tudjuk alakítani a szegélyeket.

Kezdjük a szegélykövekkel!
A terasz lerakása úgy a legegyszerűbb, ha a szegélykövekkel kezdjük, majd ha ez készen van, töltjük meg a terasz teljes felületét a burkolattal. A szegélykövek ugyanis megakadályozzák, hogy a lapok elcsússzanak, ezért dolgozzunk két lépcsőben!


Ásás és betonozás
A kialakított vonal mentén ássunk egy 40-60 cm mély árkot – a szélein a magasabb szegélykövek befogadására alkalmas, mélyebb árokkal. Készítsünk sovány betont 1/8-ados arányban. A sovány betont házhoz is szállítathatjuk, ezzel könnyíthetünk a dolgunkon. Nagyobb mennyiség esetén betonkeverő gépet, kisebb mennyiség esetén kézi betonkeverőt használjunk.

Mielőtt a sovány betont beöntjük a szegélykő árokba, nézzük meg, hogy a szegélylapok egyenesen állnak-e. Tegyünk betont a szegélykő alá és ellenőrizzük, hogy a szegélyek szilárdan ülnek-e a betonban. Ha nem, akkor még fel kell tölteni!

Gumikalapáccsal tudjuk kiegyenlíteni a szegélyköveket, finom, apró ütésekkel. Tegyünk beton a szegélykövek oldalához, és kőműves kanállal igazítsuk ki. Addig van időnk a kiegyenlítésre, amíg a beton meg nem köt!

Csak pontosan!
Húzzunk ki egy zsinórmértéket, amely segítségével egyenesbe tudjuk hozni a szegélyköveket. Használjunk vízmértéket! A munkafolyamat közben rendszeresen ellenőrizzük, hogy a szegélykövek egyenesek-e. Ennél a munkaszakasznál dől el, hogy térkő lerakásánál problémánk lesz e vagy sem. Inkább többször mérjünk, mint kevesebbszer! Várjuk meg, amíg a beton megköt, a legjobb, ha egy éjszakán keresztül hagyjuk pihenni.


Második fázis
Ezt követően készítsük el a terasz sóderágyát. A helyes és egyenletes magasság eléréséhez töltsük fel a területet sóderrel, oszlassuk el egyenletes a területen, majd a két végén fogva kezdjük el húzni a sóderágyon a lehúzó sablont. A lehúzásnál, alkalmazzuk az apró fel-le mozgatás közbeni  toló mozdulatokat, ezzel eltávolítjuk a felesleges sódert, úgy hogy egyenletes, sík felületet kapunk. A végén a szegélyeknél is végezzünk kiigazítást!

Célegyenes: a térkövek lerakása!
Tegyük a lapokat a sóderágyba. Könnyű ütésekkel korrigáljuk a magasságkülönbségeket.  Ha méretre kell vágni a lapokat, akkor speciális kőtörő és kővágó eszközzel tegyük. Végezetül söpörjünk kvarchomokot a fugákba, mert ez megakadályozza, hogy gyomnövények nőjenek a térkövek között Végül locsoljuk be, a területet, hogy a kvarchomok bemosódjon a fugákba.

Íme, kész a kis teraszunk. Kellemes pihenést rajta!

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

FSC – mit is jelent?

Ma már nemcsak a leginkább környezettudatos vásárlók figyelhetnek fel a szakáruházak, barkács- és ezermesterboltok kínálatában a környezetbarát módon és etikusan termelt faárukra, hiszen egyre több helyen látható az FSC címke.

 

Az erdőgazdaságok minősítésére 1993-ban a környezetvédelmi szervezetek (többek között a WWF, Greenpeace, NABU, BUND) által létrehozott Forest Stewardship Council (FSC) ezidáig több mint 140 millió hektár erdőt jelölt meg és több mint 22 ezer fatermékre és termelési láncra tette fel a címkéjét 79 országban. Magyarországon több mint 250 ezer hektár erdőt és 55 termékláncot minősítettek már így.

Lényeges tehát, hogy nemcsak a fakitermelést és erdőtelepítést minősítik a szervezet szakemberei, hanem a teljes termékláncot, azaz az erdőtől a polcokig terjedő spektrumot. Nemcsak a környezetre gyakorolt hatást vizsgálják ugyanis: azt is nézik, hogy a gazdálkodásnak milyen hatása van a helyi gazdaságra, az ott élő őslakosok szociális viszonyaira (különösen az őserdei indián népeknél), vagy, hogy a munkaerővel hogyan bánik a cég. Éppen azért a környezetvédők mellett a szakszervezetek vagy az őslakosok képviselői is szavaznak a termékek minősítésekor, és csak a demokratikus többséggel jóváhagyott áruk és erdők érdemlik ki az FSC címkét.

Aki tehát FSC címkés papírt, polcot, ajtót vagy lécet vesz, az biztos lehet benne, hogy nem tartalmaz génmanipulált vagy kémiailag kezelt fát, nem tarvágásból származik, megtartja a természetes erdőket, védi a veszélyeztetett fajokat, nem telepít vissza tájidegen fajtákat, és a gyártója tiszteletben tartja a dolgozók és az őslakosok jogait.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

 

 

 

0 Tovább

legjobbotthon

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek