Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A szomszéd kertje mindig zöldebb?

Hazánk klímája a nyári időszakban sokszor száraz, ezért van szükség a víz intenzív pótlására. Az egyenletes és folyamatos csapadékpótlást a legegyszerűbben, legkényelmesebben, és leghatékonyabban öntöző rendszerrel oldhatjuk meg. Az automata öntözőrendszerek telepítése nagy szakértelmet és gyakorlatot kíván, ám egy egyszerűbb változatot – szakértői segítséggel – akár házilag is összerakhatunk.


Egy átlagosan csapadékszegény nyáron havonta 130-150 milliméter víz pótlása szükséges ahhoz, hogy a növényeink optimális vízmennyiséghez jussanak.  Egy kisebb, 22x22 méteres területre vetítjük mindezt ez  kb. 500 m2, akkor az két köbméter vizet jelent naponta. Ennek a mennyiségnek a pótlása slaggal locsolva napi 2 óra munka lenne, amellett, hogy nem egyenletes a vízeloszlás, azaz a bizonyos növények nem jutnak elég vízhez. Fontos szempont, hogy a kézi locsolást általában még világosban végezzük, ezért a víz párolgása is nagyobb, mintha éjjel tennénk – ezzel sok vizet vesztünk. Ezzel ellentétben az öntözőrendszereket általában éjjeli órákra állítják be, így már ezzel rengeteg vizet spórolhatunk.
Mindezeket figyelembe véve – tehát vizet és időt spórolhatunk – már nem is annyira drága egy öntözőrendszer kiépítése. Komolyabb, többkörös rendszerek kiépítését természetesen bízzuk szakemberekre, egyszerűbb rendszereket mi magunk is kiépíthetjük.

Két fontos kérdés
Az első kérdés: honnan locsolunk?
- esővíz: a legjobb megoldás, de kevés háztartásban gyűjtenek nagyobb mennyiségű esővizet, illetve az éven belüli eloszlás egyenlőtlensége problémás lehet.
- patak, folyó a kert végében: szintén kevés helyen áll a rendelkezésre.
- fúrt kút: az egyik leggyakoribb megoldás
- vezetékes víz: nagyon elterjedt, de a vízdíjak mértékétől függően érdemes vagy nem érdemes ebbe belevágnunk.


Második kérdés: hogyan téliesítünk?
Az öntözőrendszer csőhálózata mindössze 25-30 cm mélyre van telepítve, azaz a téli fagyok ellen víztelenítéssel kell védekeznünk. Ez egy 1-2 órás művelet, amit október vége felé, még az első fagyok beállta előtt kell elvégezni.  Már a tervezéskor döntsük el, hogy milyen téliesítési módot választunk: kézi csapos, kompresszoros, vagy a kényelmes, de kevéssé takarékos automatikus. Szakemberek szerint a maradéktalan víztelenítést a 4 bar nyomású kompresszorral érhetünk el, amelyhez alkalomadtán eszközt is kölcsönözhetünk vagy szakembert kérhetünk fel a munkára.


Szórófejek
A gyep öntözését talajból kiemelkedő szórófejekkel oldjuk meg. Két alapvető szórófej típusból választhatunk
1. statikus szórásképű szórófej (spray): folyamatosan juttatja a vizet a szóró távolságon belülre, kb. 1-5 m sugarú kört tudnak beöntözni;
2. hidromotorral hajtott (forgó) szórófejek: ezzel a módszerrel akár 5-9, 7-16, sőt 15-32 méteres sugarú körben is locsolhatunk.
Mindkét szórófej típus létezik süllyeszthető, ill. fix változatban.
2. Lágy és kemény  csövek
- a rendszer vonalaihoz kemény polietilén csöveket használjunk (25mm, azaz ¾” colos méretben)
- a szórófejeket ne közvetlenül a polietilén csőhöz rögzítsük, hanem iktassunk közé lágy polietilén  (ún. LPE) csövet

Víznyomástól függően

- Nagyobb területeken épített locsoló rendszereknél egyszerre csak annyi szórófej üzemeljen, amennyihez elegendő a víznyomás. Ha túl nagy a terület, egy vezérlőt kell beszerelni, ami egymásután kapcsolja be a különböző locsoló körökre kapcsolt szórófejeket.
- A légbeszívó-visszacsapó szelep akadályozhatja meg, hogy az öntözőrendszert eltömítse, elfertőzze a visszajutó föld. A szivattyú utáni szakaszba építsük, így ha vízhiány van, akkor nem folyik vissza a rendszerbe a sáros víz.

Esőkapcsoló
Ha csapadékos az idő az eső kapcsoló megakadályozza az öntözést, így nem kell nekünk külön odafigyelni, hogy kikapcsoljuk-e a rendszert vagy sem, megteszi magától. Az érzékelő telepítésénél figyeljünk arra, hogy olyan helyre telepítsük, ahol nem éri mesterséges forrásból víz, de az eső igen.


Csepegtető öntözés
Az ágyások, cserjék, konyhakert öntözésére nem alkalmasak a szórófejek. Csepegtető rendszert érdemes kiépíteni. A csepegtető csövek nem spriccelnek, csak lassan 1-4 liter/óra mennyiséget csepegtetnek a növények tövére. A csepegtető csöveket nem szabad beásni a földbe, mert eldugulnak a nyílások.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Az én kertem, az én szerszámaim!

Kezdő kertészek sokszor egyetlen szerszámmal állnak neki a kert művelésének.  Majd feltűnik, hogy a szomszéd hogyan, mivel csinálja, aztán kölcsönkéri, kipróbálja. Eljön az idő, amikor lassan mindent beszerez és elsajátítja kertészkedés csínját-bínját. Ismerős helyzet ugye?

Ha kertünk van, mindenképpen szükségünk van egy kisebb-nagyobb szerszámparkra. Segítünk összeszedni melyek az alapszerszámok. Fontos: vásárláskor érdemes inkább a minőségre figyelni! Mielőtt nekivágunk a szerszámok beszerzésének, gondoljuk, végig mit szeretnénk a kertbe ültetni, ápolni, mert ettől függ, hogy milyen kerti munkákra és szerszámra lesz szükség.
Ha lépcsőzetesen vesszük meg a szerszámokat, nem pedig egyszerre, akkor kisebb anyagi kiadás jelent a beszerzésük, és lehetőségünk van a legjobb vétel (ár/minőség arány) kifogására is. Segítség, hogy általában nincs mindenre egyszerre szükségünk.


Első lépcső: szerezzük be az alapvető eszközöket:
1. ásó – a föld felásására, lazítására
2. gereblye – az ágyások elegyengetésére (figyelem: egyszerű, egyenes, fémből készült fejű gereblyét érdemes beszerezni kezdésnek)
3. kapa – gyomirtáshoz, ültetéshez (figyelem: rengeteg féle kapavégződés ismert, a különféle, gyomláláshoz, ágyás kijelöléshez használt fejektől az egészen a gömbölyű fejű, főként szőlő műveléshez használt kapáig). Az első kapánk mindenképen kis, hegyes kapa legyen!)


4. talicska – a kerti szemét szállítására (ha nem szeretnék nagy fémtalicskát, akkor válassza a többször használható lombgyűjtő zsákot vagy a könnyű műanyag lombkosarat)


5. ágvágó – metszéshez, irtáshoz. Mindenképp a használatnak gyakoriságának megfelelő minőségű terméket válassza, akár teleszkópos formában is.
6. metszőolló – metszéshez

Ez utóbbi két termék esetében szinte végtelen a lehetőségek tárháza, ezért mindenképpen forduljunk a szakáruházi eladókhoz a számunkra legjobb típus kiválasztásáért. Figyeljünk arra, hogy jobb vagy balkezesnek lesz-e az ollónk, milyen a kések bevonata (törekedjünk a teflonos bevonatra), illetve mekkora a tenyerünk, hiszen a vágás csak a megfelelő méretű ollóval lehet könnyű és kényelmes.

Második lépcső: Amikor már kinőtt az elvetett gyep:
7. fűnyíró
8. szegélynyíró
A fűnyírók kiválasztásáról már írtunk, a szegélynyírókkal hamarosan részletesebben is megismerkedünk.


Harmadik lépcső: Ekkor már látjuk, hogy még milyen munkát szeretnénk megkönnyíteni, illetve az aktuális ősszel használatos szerszámok beszerzése is megtörténik:
9. lombseprű – az őszi lomb összehúzására, seprésére nélkülözhetetlen. Egyenletes területnél használhatunk szélesebb műanyag seprűt, az egyeletlen területeknél javasolt a fém lombseprű használata.
10. gyom kiszedők – egyszerűbb a gyomok gyökerét kihúzni
11. komposztáló – érdemes a kerti hulladékot komposztálni, ingyenes, kiváló minőségű tápanyagot állíthatunk elő. (erről lásd korábbi cikkünket ITT)
12. vasvilla – nagyobb mennyiségű, gally, kerti szemét megmozgatásához szükséges, komposztálóhoz elengedhetetlen, az őszi munkák fontos kelléke
13. ültető lapát – leegyszerűsíti az ültetést


14. teleszkópos nyelű ágvágó – magasabb fák elérésére
15. különböző méretű fűrészek – metszéshez, nagyobb ágakhoz
16. fejsze – faaprításhoz, tüzelő vágásához.

Ezek tehát az alapeszközök, amelyeknek szinte minden kertben hasznát vesszük, de a választék tetszés szerint bővíthető. Forduljunk szakemberekhez, ha bizonytalanok vagyunk abban, hogy mely munkákhoz mire van szükség. A ritkán használt, nagyobb, motoros kerti gépek pedig rendre kölcsönözhetőek a szakáruházakban.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Sétálj a saját tavad partján!

Sokan szeretnének teraszukról kerti tóban gyönyörködni, vagy sétálni, üldögélni saját kis tavuk partján. Ma már korántsem annyira bonyolult akár saját kezünkkel építeni egy saját flórával, faunával rendelkező kis tavat.



1. Tájolás
Elsősorban azt kell eldöntenünk, hogy hol lenne a legjobb helye leendő tavunknak. Fontoljuk meg, honnan esik a legjobb rálátás a tóra, hol tudjuk a legjobban megközelíteni, de a tó élővilágának az igényeiről se feledkezzünk meg. Számos vízi növény igényli a napfényt, azonban a folyamatos napsütés nem tesz jót sem a növényeknek, halaknak, sem a víznek. Ügyeljünk arra, hogy kb. 4-6 óránál tovább ne érje erős napfény a vizet. Amennyiben vízforgató eszközt, szökőkutat és díszvilágítást is tervezünk, úgy ne feledkezzünk meg arról, hogy az elektromos hálózat kiépítését is meg kell oldanunk.

2. Méret, forma
Kertünk méretéhez, illetve a gondozásra szánt erőforrásainkhoz és időnkhöz képest döntsünk a tó méretéről. Ne foglalja el az egész kertet, de ha túl kicsi lesz, akkor hamar átveheti a hatalmat felette a növényzet. Ha kertünk klasszikus, és a szögletes formák uralkodnak benne, tavunk is lehet egy igazi díszmedence betonszegéllyel. Ha azonban a természetességre törekszünk, válasszunk szabálytalan formát, olyat azonban, amit kezelni is tudunk.



3. Építkezés
A saját magunk által ásott és megformált tó alapját fedjük le speciális, erre a célra tervezett PVC vagy kaucsuk tófóliával. A kiásott – fokozatosan vagy lépcsőzetesen mélyülő kialakítású – medret jó alaposan vizsgáljuk át, hogy semmiféle éles tárgy ne álljon ki, amely felsérthetné a fóliát. A földet jól döngöljük le, a partfalakat ellenőrizzük, megcsúszás ellen erősítsük meg. Helyezzünk a fólia alá valamilyen puha, de rothadásmentes alátétet. Töltsük fel az alját a kívánt kaviccsal, földdel majd vízzel. Végül a partszegély mentén vágjuk le a fólia túllógó részét és dolgozzuk be a földbe. Alakítsuk ki a szegélyét: kavicsos, sziklás, beton, fa, vagy gyeptégla burkolatot is választhatunk, de ezt már az ásás megkezdése előtt érdemes eldönteni.



4. Növények, állatok
A meder kialakításakor gondoskodjunk olyan föld- és kavicspadokról, amelyeken a kívánt növényzet meg tud telepedni. Ne csak az ízlésünk szerint döntsünk az egyes növényfajták mellett: vannak olyan kevéssé mutatós növények, amelyek tisztító, kártevőriasztó vagy a táplálékláncban betöltött szerepük miatt megkerülhetetlen tényezők a tó életében (pl. az algásodást megakadályozó békaliliom, víziboglárka vagy vízimoha). Gondoljuk végig, hogy a tóban hány zónát tudunk kialakítani (a sekély/lápos parti résztől a mélyvíziig) és ennek megfelelően oda telepítsük őket, ahol a legjobban érzik magukat. A halfajták esetében kezdetben a kevéssé érzékeny fajták mellett döntsünk, ha ráérzünk a „halgazdálkodás” ízére, akkor jöhetnek majd a kényesebb vízi állatok is.



5. Gondozás
A tó élővilága egészségének fenntartása érdekében a legfontosabb az egészséges, nem feltétlenül palackos víz tisztaságú – víz. Érmes beruházni egy az átszűrésről és forgatásról automatikusan gondoskodó (lehetőleg egy többkamrás rendszerű biológiai) szűrőrendszerbe is. Arra kell törekedni, hogy a tó élővilágát úgy alakítsuk ki, hogy természetes egyensúlyi állapotot érjen el, így a legritkábban kel hozzányúlnunk. Figyeljük a víz minőségét, az aljnövényzetet és a növények állatok egészségi állapotát, és ne feledkezzünk meg az időszakos, az évszaknak megfelelő karbantartási munkákról.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Itt a grillszezon – milyet vegyünk otthonra?

Beindult a kerti parti szezon, és ennek bizony lényeges kelléke a grillsütő. Nem mindegy azonban, hogy milyen típusú készüléket választunk! Mérjük fel valós igényeinket, és ahhoz mérten válasszunk a különféle hordozható vagy beépítésre is alkalmas készülékek, vagy a különféle tüzelési módok között. Arról nem is beszélve, hogy pénztárcánk is meghatározza, hogy a néhány tízezres vagy a százezres kategóriából választunk kedvtelésünkhöz alkalmas sütőt. Nézzük végig a különféle alaptípusokat, illetve, hogy kinek ajánljuk azokat.


Faszenes Grill
Valószínűleg a legelterjedtebb grilltípus, amelyet nemcsak árának köszönhet (már 10 ezer forint alatt is a miénk lehet a zománcozott lemezből készült gömbgrill, de ebből is találunk masszívabb, akár öntöttvas kivitelben, vagy kerámiabéléssel szerelt, több tízezres modelleket).

Kinek ajánljuk
- aki ragaszkodik a grillezett ételek ízvilágához, hiszen sokak szerint a faszenes az igazi grillkonyha
- akinek kevés helye van a grillezésre, illetve a készülék téli tárolására
- aki szereti változtatni a grillezés helyét (pl. kertjében az árnyékos helyeket keresi
- aki ragaszkodik a nagy sütőfelülethez

Kinek nem ajánljuk
- a türelmetleneknek: a fa brikett megfelelő hőmérsékletre izzása legalább 30 perc
- bizonytalanoknak: akik pontosan szeretnék tudni a sütő hőfokát, nem akarnak kísérletezni



Gáz grill
Egyre terjednek a gáztüzelésű grillek, amelyek a faszeneseknél ugyan többe kerülhetnek, de egy jó vételt kifogva néhány tízezresért profi, többlángos, biztonságos készüléket kaphatunk. Ha fix helyet találunk a készüléknek, válasszunk olyan modellt, amelyet a pb-gázpalack helyett a vezetékes gázhálózatra köthetünk. Ha palackos készüléket választunk, akkor olyat keressünk, amelynél a palack tárolása kényelmesen megoldott. A beépített funkciók és a felhasznált anyagok minősége terén itt már hatalmas a szórás a kisebb kontaktgrillektől a lávaköves „monstrumokig”.

Kinek ajánljuk
- kényelmeseknek: a 3-4 lángos gázgrillek sütőfelületeinek hőmérsékletét akár egyenként is szabályozhatjuk, pontosan beállíthatjuk a hőfokot stb.
- akinek van elég helye: ezek a modellek nagyobbak, ellenben számos tároló- és tálalófelülettel, előkészítőpulttal gazdagabbak
- precízeknek: ezeknek a grilleknek az összeállítása bonyolultabb feladat, súlyuk is jelentősebb, ezért érdemes a nyár elején kijelölni a sütőalkalmatosság helyét, ha nem akarunk órákat tölteni az előkészületekkel

Kinek nem ajánljuk
- akik ragaszkodik a faszenes grill hangulatához és ízvilágához, a húslevekben gazdag grillszeletek elkészítéséhez
- aki nem szereti a bonyolultabbak alkatrészeket tisztogatni, karbantartani
- aki nem akarja, hogy pont a legnagyobb buli közepén fogyjon ki a palack



Elektromos grill
Elterjedtek az elektromos készülékek, amelyek ugyan nem adják vissza a tüzes grillezés hangulatát, de kétségkívül ebben az esetben a leginkább költségkímélő a kezdeti befektetés. Ne essünk azonban abba a hibába, hogy olcsó, de silány minőségű készüléket választva akár évente cserére kényszerülünk.

Kinek ajánljuk
- pedánsoknak: a többi típussal ellentétben ez szemetel, füstöl a legkevésbé, nem esik a parázsra, zsírba a hús, és a széleken is kiválóan süt
- sietőseknek: csak bedugjuk a konnektorba, és perceken belül grillezhetünk, illetve a hőfokot is pontosan beállíthatjuk
- akiknek nincs kertjük: a tűzvédelmi előírások betartása mellett ezek a készülékek alkalmasak arra, hogy akár a teraszunkon (végső esetben a lakásban) is grillezzünk
- helyhiányosaknak: garantáltan ezek a készülékek foglalják el a legkisebb helyet

Kinek nem ajánljuk
- takarékosaknak: abban széles a szakmai konszenzus, hogy míg a gázgrilleket a legtakarékosabbaknak tartják, addig az elektromosak a legtöbb energiát fogyasztják
- ezzel sem érhetjük el a szenes grillek íz- és hangulatvilágát!

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

legjobbotthon

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek