Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Áttérés kondenzációs gázkazánra – megéri?

Mi a kondenzációs kazán működésének lényege?

Az, hogy nem csak a gáz elégetésével felszabaduló hőt használja fel, hanem a füstgázban lévő vízgőz hőjét is, ami a hagyományos működési elvű kazánok esetében a kéményen keresztül távozik. A kazánban létrejövő kondenzáció során napi néhány liter kondenzvíz keletkezik, amelyet a csatornába vezetünk, ha kell, speciális szennyvízátemelő segítségével.

Mik az előnyei, hátrányai?

A hagyományos gázkazán használatához képest a magasabb beszerzési árán kívül (egy jó minőségű kondenzációs fali kazán ára 240.000 Ft környékén kezdődik) mást nem nagyon lehet felsorolni, előnye viszont annál több van:

  • az összes kazántípus közül a leghatékonyabban hasznosítja a fűtőanyagot
  • alacsony környezet-, illetve levegőszennyezés
  • hivatalos adatok szerint 15-30 %-kal kevesebb gázt használnak fel egységnyi hőenergia előállításához, de a tapasztalati adatok azt mutatják, hogy egy kondenzációs kazánnal korszerűsített közepes méretű családi háznál akár 40% megtakarítás is elérhető
  • kisebb sugárzási veszteség az alacsony hőmérsékletű üzemelés miatt
  • 8-10%-kal kisebb füstgáz hőveszteség
  • sokkal biztonságosabb üzem - a speciális dupla falú kémény (zárt rendszerű üzem) miatt csak a külső térből nyeri a gáz elégetéséhez szükséges oxigént.

Milyen járulékos költségei vannak?

Tervezés – engedélyeztetés - új terv esetén fel kell készülnünk arra, hogy az eredeti építkezésünk befejezése óta eltelt időben megváltoztak a vonatkozó törvények, és emiatt gáztervünknek már az új szabványoknak kell megfelelnie. Például ha a konyhában gáztűzhelyünk van, akkor ablakra vagy falba szerelhető légbeeresztő beszerelését írhatják elő, ami további – beszereléssel együtt akár 10-50.000 forint többletköltséggel járhat. Ugyanez a többletköltség merül fel abban az esetben is, ha hagyományos, nem kondenzációs kazánra szeretnénk váltani.

Kéménybélelés – a kémény magasságától függően 70-150.000 forint közötti összegbe kerülhet, amihez hozzájön a kémény hatósági átadásának a körülbelül 50.000 forintos költsége.

Szennyvízátemelő: enyhén savas kémhatású szennyvíz elvezetésére alkalmas szennyvízátemelő szivattyú beépítése lehet szükséges, a csatornarendszer magassági elhelyezkedésének függvényében.

Indirekt tároló: ekkora léptékű felújítás esetén logikus azt is átgondolnunk, hogy nem kellene-e a használati meleg víz előállítását is modernizálnunk? Ésszerű döntés lehet a régi, korszerűtlen, nagy fogyasztású villanybojler, vagy a hosszú évek alatt a vízkőtől tönkrement indirekt melegvíz-tároló lecserélése. Egy 120-160 literes tároló kényelmesen kielégíti egy 4-5 tagú család igényeit. 

Beszerelési, beüzemelési, üzemeltetési költségek: a szükséges segédanyagokkal együtt a régi kazán le- és az új felszerelése hozzávetőlegesen 50-100.000 forint körül alakul, ehhez jönnek a kémény költségei, illetve a kazán hivatalos szakember általi beüzemelésének költsége, ami típustól függően 20-30.000 forint körül alakul. Sok gyártó előírja az évenkénti kötelező karbantartást is.

Mennyi idő alatt térül meg a beruházás? Ha beleszámítjuk azt is, hogy a régi kazánunkat esetleg el tudjuk adni, akkor rendszerint a teljes beruházás 3-4 év alatt megtérül.

Érdemes figyelni az Új Széchenyi Terv weboldalán a rendszeresen felbukkanó Zöld Beruházási Rendszer keretein belül megjelenő pályázati lehetőségeket, mert ha egy komplex energia-megtakarítási projektet hajtunk végre, akkor akár beruházásunk 30-50%-át visszakaphatjuk vissza nem térítendő támogatás formájában.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Pár ezres beruházással tízezreket spórolhatsz

Itt a január, és máris az energia-áremelésektől hangos a sajtó. Egyes számítások szerint egy átlagos család rezsije 5-7 ezer forinttal emelkedik majd idén, ha csak az energiaárakat nézzük! Adunk néhány tippet, hogyan foghatjuk meg az elszökő energiát néhány ezer forintos beruházással.

Az úgynevezett „okos elosztó” abban van a segítségünkre, hogy a számítógép vagy a TV kikapcsolása után ne menjen „power on”, azaz bekapcsolt állapotban a monitor, a nyomtató vagy a DVD-lejátszó. Azt már rég tudjuk, hogy a készülékek a készenléti állapotban is vesznek fel energiát, most tehát itt az eszköz a kezünkben, hogy elejét vegyük ennek.

A távirányítós dugalj elsősorban azoknak kedvez, akik a TV vagy más nagyfogyasztó csatlakozását a szekrény, komód vagy a polcrendszer mögött vezették el. A távirányító segítségével a készülék kikapcsolása utána a teljes áramtalanításáról is gondoskodhatunk, ezzel éves szinten máris ezresekben mérhető a megtakarítás. Ugyanez kültéri, vízmentes változatban is elérhető, hogy a világítás, a szivattyúk vagy bármely kerti eszköz áramellátásával spóroljunk.

Időkapcsolók, időzárak beiktatásával gondoskodhatunk arról, hogy ne maradjanak feleslegesen égve a ház vagy lépcsőház lámpái, vagy éppen kizárólag a sötét beállta után világítson a kültéri jelzőfény. Néhány ezer forintért napi 16 programhelyes, fagyálló, digitális kezelőfelülettel rendelkező készüléket kapunk, de ezer forint alatt elérhetőek a mechanikus modellek is.

Maradjunk még az elektromosságnál. Ha szeretnénk kontrollálni fogyasztásunkat a nap bármelyik percében, úgy szereljünk be helyi energiafogyasztás-mérőt. A digitális kijelzős, 4-5 ezer forintba kerülő gépezet segítségével megnézhetjük aktuális hálózati teljesítményünket vagy akár forintban mért fogyasztásunkat. Ezzel könnyen megfigyelhetjük, hogy mely eszközök „zabálják” az áramot, ezért cserére vagy javításra szorulnak.


Azoknak, akik gázzal fűtenek, érdemes egy programozható termosztátot beszerelni, mert akár 30%-ot is spórolhatunk a számlán a párezres készülékkel. A hét minden napjára önállóan programozható egység biztosítja, hogy éjszakára ne mulasszuk el 1-2 fokkal csökkenteni a hőmérsékletet, vagy irodánk fűtőtestei hétvégén ne ontsák a meleget.

A takarékos vízcsapok és zuhanyfejek segítenek abban, hogy ne csak víz, de energiafogyasztásunkat is kordában tartsuk. Egy hagyományos csapból 3 perc alatt körülbelül 45 liter víz folyik el, míg takarékos betéttel szerelt csappal vagy zuhanyrózsával akár 50 %-kal is csökkenthető a vízmennyiség, és a kevesebb fogyasztott meleg vízzel jelentős energiát is megtakaríthatunk. Már egy kétfős, fejenként napi 8 percet zuhanyzó háztartás számára is mindössze 9 hónap a megtérülési ideje egy takarékos fejnek. A gyártók kalkulációja szerint évi 32 ezer liter vizet, a gáz, víz és szennyvízdíjjal együtt kb. 35 ezer forintot spórolhatunk, de ezt fokozhatjuk a további csapok lecserélésével. Arról nem is beszélve, hogy kb. 1400 km-es autóútnak megfelelő CO2 kibocsátástól óvjuk meg a környezetet.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

2 Tovább

legjobbotthon

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek