Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Veteményezés – mit, mikor, hová, és hogyan?

A mínusz 20 fok már a múlté, elállt az eső is, túl vagyunk a melegfront előszelén, és lassan megszűnnek a frontátvonuláshoz kapcsolódó ízületi fájdalmaink is. Süt a nap, mi pedig évezredes beidegződéseinknek engedve nézegetni kezdjük a vetőmagokat a szakáruházak polcain, és szemezni kezdünk a sarokba állított kapákkal, gereblyékkel, és palántás dobozokkal. Mi az, amit márciusban tehetünk, illetve tennünk kell ebben a témakörben?

Csíráztatás egész télen

Dietetikusoktól gyakran halljuk, hogy a téli időszakban is fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt a vitaminpótlás miatt. A gyakran 2-3000, vagy ennél is több kilométert utazó gyümölcsök vitamintartalma a szállítási idő alatt gyakran drasztikusan csökken. A lakásban dobozba, vagy csíráztató tálba vetett magok 3-7 nap alatt kicsíráznak, vitaminbombaként hatnak, és energizálják a szervezetet. Különösen egészséges a brokkoli, a retek és a búzacsíra.

Palántanevelés

A palántanevelés lényege, hogy munkánk gyümölcsét gyorsabban tudjuk élvezni, azzal, hogy a hosszabb tenyészidejű növények fejlődését felgyorsítjuk. Használjunk a palántázáshoz kifejezetten erre a célra árusított szaporító ládát, vagy akár műanyag, akár égetett cserépedényt, esetleg üres tejfölös dobozokat, a lényeg, hogy az edény alja lyukas legyen, mivel a túlzott mennyiségű öntözővíztől a növények elrohadhatnak.

Milyen földet használjunk?

Az általános virágföldek nem alkalmasak arra, hogy csíráztatásra, palántázásra használjuk őket. Használhatunk „B”-típusú általános virágföldet némi homokkal keverve, de ha nem akarunk hibázni, vásároljunk kifejezetten erre a célra árusított palántaföldet.

Mire kell még figyelnünk?

Lényeges, hogy növényeink megfelelő hőmérsékletű helyen csírázzanak (21-24°C), és meglegyen a fejlődéshez szükséges megfelelő páratartalom is. Néhányan az első pár napban sötét fóliával takarják le a ládát, de az átlátszó fóliával történő letakarás mindenképp szükséges a páratartalom miatt. A ládát tarthatjuk ablakpárkányon, vagy üvegházban, a lényeg, hogy a fenti körülmények rendelkezésre álljanak. Esetleg vásárolhatunk mini melegházat már 2000 Ft-tól.

Amennyiben nem idegenkedünk vegyszerek használatától, úgy használhatunk foszfor tartalmú műtrágyát, illetve palántadőlés elleni szereket.

Ügyeljünk arra, hogy vetőmagokat csak megbízható helyen vásároljunk!

Kiültetés

Az előnevelt palánták kiültetésekor nagyon kell figyelnünk arra, hogy a növény gyökérzete ne sérüljön. A fő szabály az, hogy a kiültetéskor már ne legyenek talajmenti fagyok (május eleje - közepe). A kiültetést megelőzően növényeinket szoktathatjuk a megváltozott körülményekhez azzal, hogy naponta egy-két alkalommal rövid időre kivisszük őket a szabad levegőre.

Szabadföldi vetés

A szabadföldi vetést a nem melegigényes fajtáknál tudjuk alkalmazni, illetve vannak olyan növények, mint például a borsó és a csemegekukorica, amelyek csak ebben a formában szaporíthatók. Előnye, hogy a palánták növekedése a végleges helyükön megy végbe, a kiültetéssel nem kell őket fejlődésükben megzavarni. A természet itt önszabályozó: az elvetett mag akkor fog kikelni, amikor számára minden környezeti (hőmérséklet, nedvességtartalom, páratartalom, napfény) tényező ideális.

Virágok

Március közepén – végén jön el az ideje a tavaszi virágmagok vetésének, illetve az egynyáriak kiültetésének. Március vége a hagymás és gumós virágok elültetésének ideje is.(kardvirág, kannavirág)

Hagymák, vetőburgonya

Ha megszűnik kertünkben a sár, akkor dughagymákat március végén elültethetjük. Vetőburgonya ültetésére a népi bölcsesség szerint úgy kell sort keríteni, hogy az a fagyos szentek (Szervác, Pongrác, Bonifác) előtt ne keljen ki, ami ültetési időpontként április végét feltételezi.

Gyökércsomagolt bogyós gyümölcsök, szőlőoltványok, és rózsa :

Március közepétől, ha már nem fagyos és sáros a föld, megkezdhetjük ezeknek a növényeknek az ültetését is. Ássunk egy megfelelő méretű gödröt, tegyünk az aljára kevés szarvasmarha trágyát, arra egy kis földet, úgy hogy ne érintkezzen a gyökér közvetlenül a trágyával. Ezután takarjuk be földdel pontosan addig, ameddig korábban (az iskolázás során) be volt takarva, esetleg hideg időjárás esetén kicsit magasabbra. A növényeket minden esetben gondosan be kell öntözni.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

A legkisebbek biztonsága

A gyermekek érkezésével még inkább a kúszó-mászó, totyogó majd rohangáló korszak beköszöntével sok családnak át kell gondolnia a biztonságról alkotott elképzeléseit.  Lehet mechanikus vagy elektromos, az a lényeg, hogy a gyermekünk biztonságban játszhasson akkor is, ha éppen nem tudunk mellette lenni minden pillanatban.

Kezdjük a legegyszerűbb mechanikai védelmi eszközökkel. Ha lakásunkban bárhol szinteltolás, lépcső, terasz vagy bármely magas kiszögellés van, akkor először is gondoskodjunk a biztonsági gyermekrácsról. A kb. 7-8 ezer forintról induló faszerkezetek az ajtónyílás vagy a lépcső és a korlát között kifeszítve akadályozzák meg, hogy a csemeték le vagy éppen felmenjenek, vagy olyan szobákba is bejussanak, ahova nem biztonságos. A 74cm magas és mérettől függően 60-114cm közé kifeszíthető eszközök rendkívül egyszerűen felállíthatóak, szükség esetén könnyen eltávolíthatóak.

Ha kertünkben hintát, mászókát, csúszdát állítunk fel, akkor gondoskodjunk arról, hogy az esetleg leeső gyermek puhára érkezzen. Legegyszerűbb módja ennek az esésvédő gumilap elhelyezése a „földszinten”, amely egyébként a közösségi játszótereken ma már előírás. Ez a rettentően egyszerű, legtöbb esetben újrahasznosított gumilap komoly sérülésektől óvhatja meg a kicsiket.

Ha elérkezik a bilis majd WC-s korszak, akkor hatalmas hasznát vehetjük a WC-ülőke szűkítőnek, amely megakadályozza, hogy a gyermek a WC-be essen. Egyszerű, praktikus és mégoly biztonságos szerkezet azonban az ún. „családi WC”, amely lehetővé teszi, hogy külső eszköz nélkül az egész család használja a WC-t, egyúttal a rosszul felrakott szűkítő okozta balesetektől, becsípődéstől is megóvhatjuk a piciket.

Maradjunk még az egyszerű, mechanikus dolgoknál. Ha a gyermek egyre szaporodó játékainak tárolására vonzó és biztonságos alternatívát kínálunk, megóvhatjuk mind őt, mind a család többi tagját attól, hogy a szerteszét heverő kacatokra (amelyek persze mind nélkülözhetetlen és nagy becsben álló játékok) lépve komoly sérüléseket szedjenek össze. Válogassunk a gyermekek számára kedves, színes, mesefiguás dobozok közül, így minden bizonnyal nagyobb kedvet kapnak a pakoláshoz.

Alig több mint 300 Ft az a mágneses mini-riasztó, amely abban az esetben ad ki riasztó jelzést, ha a gyermek távolra merészkedne a kertben, vagy felfedező útra indulna a teraszról. A gyermek-egységet a kicsi ruhájára erősíthetjük, míg szülő-egységet tartsuk magunknál vagy tegyük jól hallható helyre.

Ne feledkezzük meg a konnektorok biztonságossá tételéről sem. Néhány száz forintból szinte a lakás összes konnektorát gyermekbiztos dugaljjal láthatjuk el, így mi is nyugodtabbak lehetünk. Vásárlás előtt készítsünk alapos leltárt a lakásban található dugaljakról: a kicsik oda is bemászhatnak, amely esetleg nekünk nem jut elsőre eszünkbe.

Ugyanígy gondoskodjunk az ajtók, szekrényajtók, fiókok mechanikai védelméről. A szintén olcsón beszerezhető biztonsági zárak szerepe kettős. Ha akarjuk, akkor megakadályozhatják a fiók (legyen az gyógyszerekkel, vagy konyhai vágóeszközökkel teli) kinyitását. Más modelleknek pedig az a feladata, hogy éppen a becsapódástól védjék meg az ajtókat – és ezzel a gyerekek ujjait.
Bármennyi védelmi eszközt is szerelünk be a lakásban, a legfontosabb, hogy soha nem hagyjuk a gyerekeket huzamosabb ideig felügyelet nélkül, mert a legnagyobb biztonságot minden esetben a szülői figyelem nyújtja!

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

legjobbotthon

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek