Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Strand a kertben - medencék gyorsan, egyszerűen

Ki ne vágyna vízpartra a kánikulában? Ha nem vagyunk éppen szabadságon és nincs lehetőségünk leugrani egy kicsit pancsolni, akkor jól jöhet egy medence a kertünkbe, ahol kedvünkre megmártózhatunk a habokban és a gyerekek is önfeledten pancsolhatnak és játszhatnak.

Attól függően, hogy mekkora helyünk és milyen anyagi lehetőségeink vannak, az alábbi medencefajtákból választhatunk:

  • Puhafalú medencék

A puhafalú medencék közös jellemzője, hogy a megfelelő talajelőkészítést követően gyorsan és egyszerűen telepíthetőek.

A karimát fújjuk fel, a medence testet töltsük meg vízzel, csatlakoztassuk a szűrőberendezést és már indulhat is a fürdőzés!

A medencét mindig vízszintes, elsősorban homokágyra vagy termett talajra telepítsük!

Hátránya, hogy nem téliesíthető, ezért a hideg beköszöntével a medencét szedjük szét, és szárítás után fagymentes helyen tároljuk!

  • Fémvázas, puhafalú medencék

Ezeknél a medencéknél a szerkezet merevségét a csővázak biztosítják, melyeket a telepítés során a testen kialakított fülekbe kell bedugni. A medence fala szálerősített PVC-ből készül.

Előnye, hogy olcsó és gyorsan felállítható, télre viszont vízteleníteni kell és alapos tisztítás után szétszedve tárolni.

Ügyeljünk rá, hogy a telepítés előtt a talajt vízszintezzük, a növényzetet és a gyökereket távolítsuk el! Elsősorban homokágyra ajánlott telepíteni.

  • Fémfalas medencék

Az oldalfala galvanizált és festett acéllemezből készül, ami kellő merevséget biztosít a medencének, belül pedig PVC fólia biztosítja a vízzárást.

Besüllyesztés nélkül a talajszintre telepíthetőek, de akár a földbe is süllyeszthetőek. Aljzatbeton nélkül, tömör, vízszintes felületre és homokágyra is telepíthetőek.

Drágább, mint a többi kész medence, és a felállítása is több munkát igényel, ám 2-3 ember könnyedén elvégezheti.

Nagy előnye ugyanakkor, hogy télre kint lehet hagyni, nem kell vízteleníteni, nem kell bajlódni a szereléssel és a tárolással. Adjunk hozzá téliesítő szert és vízzel telítve takarjuk le egy min. 0,4 mm vastagságú védőtakaróval és tavasszal újra birtokba is vehetjük.

Sőt, ha a víztisztítást, szűrést és a vegyszerezést helyesen végezzük, akkor a medence vízcsere nélkül használható éveken keresztül.

Tisztítás

A kerti medence nemcsak örömmel, hanem kötelességekkel is jár, ugyanis a fertőzések elkerülése érdekében gondoskodnunk kell a víz tisztaságáról mind fizikai (szűrés), mind vegyszeres tisztítás segítségével.

A szűrést az úgynevezett vízforgató berendezések végzik el. Leggyakoribb fajtái a homokszűrős és betétes vízforgatók.

A tenger homokos tisztulásához hasonlít a homokszűrős vízforgató berendezések működése. Tisztításhoz a beépített váltószelepet átállítjuk, ezzel a benne lévő homok átmosódik és az abban lévő szennyeződés némi vízzel együtt távozik. Ezt kültéri medencék esetében célszerű hetente elvégezni. A homokszűrőt érdemes 2-3 évente kicserélni.

Másik fajtája a szűrőbetétes vízforgató berendezések. Ezek a vízforgatók általában a kisebb vagy puhafalú medencékhez alkalmasak, legfeljebb 15 m3 térfogatig, de léteznek közöttük nagy medencékhez tervezett, beépíthető készülékek is. Ezt a típust medence faláról kell a vízbe lógatni. Cserélhető vagy mosható szűrőbetéttel készülnek.

Nem elég a medence vizét szűrni, mert nemcsak fizikai, hanem kémiai szennyeződések is megtalálhatóak a vízben, melyeket szabad szemmel nem láthatunk és ezek eltávolítására a vízszűrő berendezések nem alkalmasak, hiszen túl kicsik ahhoz, hogy ezeken fennakadjanak, ezért eltávolításuk vegyszeres kezeléssel valósítható meg.

A vegyszeres kezelés során két feladatunk van: a helyes klórszint és a helyes pH érték beállítása. A klórszint 0,4-0,8 mg/l, a pH érték 7,2-7,6 közötti értéknél a megfelelő.

Az értékek helyességét teszterrel ellenőrizhetjük.

A klóros vegyszereket előre feloldva juttassuk a medence vizébe, vagy ha rendelkezünk vegyszeradagolóval esetleg szkimmerrel (szűrőrendszerbe épített fölöző), akkor azokon keresztül is a vízbe juttathatjuk.

Ha elveszettnek érezzük magunkat a választást illetően a tisztítószerek sokasága miatt, válasszuk a medence kezdő szettet, melyben minden, a víz tisztántartásához szükséges vegyszert megtalálunk!

Használat során sokféle szennyeződés rakódhat le a medence aljára, melyek ott is maradhatnak. Ezek eltávolításához segítségünkre lehet egy medencealj-tisztító robot.

Ha a medencénk vizének fűtését költséghatékonyan szeretnénk megoldani, szerezzünk be egy szolárszőnyeget, mely a Nap sugarait összegyűjtve fűti fel a medencénket. 

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

3 Tovább

Medencegondozás A-Z-ig

A nyári melegben ki ne szeretne egy medencét a kertjébe. Vegyük számba, hogy mit is kell annak rendszeresen megtennie, aki medencetelepítésre adja a fejét. Kis odafigyeléssel medencék nemcsak a családunk kiváló kedvtelésévé válik, de hosszú távon kertünk ékessége marad.

1. Szükséges eszközök

Vegyszerek, vízforgató, szűrők, szivattyú – ezeket mind érdemes már a medence kiválasztásakor beszerezni. Kérjünk tanácsot, hogy mindenből a legjobb ár/érték arányú termék kerüljön a kosárba. Ha nem vagyunk profik, törekedjünk a kompakt rendszerek beszerzésére, ezzel sok bosszúságot elkerülhetünk. Pénztárcánkat is kímélhetjük ha nem épített medencét választunk. Ma már a puhafalú medencék közt is akadnak kiváló minőségűek, amik enyhülést nyújtanak a forró nyári napokon.

A merev, acélfalú medencék is kiváló alternatívát szolgálnak azoknak, akik nem szeretnék drága földmunkára áldozni idejüket és pénzüket. A remek tulajdonságú galvanizált medencék belső falát PVC fóliával bélelik, így azok egy csepp vizet sem hagynak elfolyni. A földbesüllyesztés és így szakemberek közreműködése nélkül, egyszerűen üzembe helyezhető medencék vize is hamarabb felmelegszik, ugyanakkor a beépített vízforgatónak köszönhetően sosem túl meleg.


2. Gondoskodjunk a biztonságról!

Mindegy, hogy a legegyszerűbb felfújható kerti medencével vagy épített medencével rendelkezünk a kertben, elsőként a gyermekbiztonság szempontjait gondoljuk végig. Legyen a medence jól belátható helyen, ne engedje, hogy a gyermekek kiessenek a látószögünkből. A medence környéki utakat tartsuk tisztán, rendszeresen pakoljuk el a játékokat mellőle. Soha ne hagyjuk, hogy a gyerekek a medencében vagy a medence környékén felügyelet nélkül játszanak! A nem földbe süllyesztett medencék megóvhatják gyermekeinket a véletlen vízbepottyanástól, ha legalább 60 centis faluk van. Ugyanakkor fontos, hogy a létrát vagy egyéb fellépőket távolítsuk el, ha nem kívánjuk használni. Ügyeljünk az alapszabályra: sem mi, sem a gyermekek ne ugorjanak felhevült testtel a vízbe. Gyakran ellenőrizzük a medence burkolatát, a kapcsolók szigetelését az esetleges elektromos vezetékek és eszközök (pl. világítás, szivattyú) működését! Takarjuk le a medencét, ha nem használjuk!

3. Tartsuk tisztán!

Nem épített medencék esetében is gondoskodjunk a vízminőség rendszeres felügyeletéről. A vízbe eső szennyeződést azonnal halásszuk ki! Rendszeres időközönként a porszívózzuk ki a medence alját a megfelelő eszközzel. Figyeljünk, nehogy elszaporodjanak az algák a vízben! A medence kémiai egyensúlya kényes dolog. Egy 3 méter átmérőjű merevfalú medence vízminősége is karbantartható állandó vízcsere nélkül. Érdemes házi labort kialakítani és hetente tesztelni a vízminőséget. Ügyeljünk, hogy a pH érték 7,2 - 7,8 között legyen, ha ennél magasabb, adjunk hozzá pH csökkentőt előírás szerint. A legelterjedtebb fertőtlenítőszer a klór, melynek mennyiségét is pontosan kell kalibrálni és rendszeresen ellenőrizni. A helyes mérték a 0,6-1 mg/l, de az első nyári használatbavétel, vagy sok fürdőzővel járó medence-party esetén érdemes 1mg fölé lépni ideiglenesen. Ehhez érdemes gyors-klórgranulátumot tartani otthon, de a hosszú távú egyensúlyhoz a lassan oldódó készítmények is megteszik.

Lényeges a medencék időszakos – legalább szezonális – nagytakarítása, a vízkő eltávolítása, a peremekről a baktériumok lúgos vagy savas leoldása. Ugyanígy lényeges, hogy a szivattyúk, forgatók, szűrők alkatrészeit is áztassuk be fertőtlenítős oldatba időnként.

4. Óvatosan a vegyszerekkel!

Gyermekmedencénél elsődleges, hogy legyen klórmentes tisztítószerünk, míg a környezetükre figyelőknek is érdemes körbenéznie a klórmentes készítmények között. A legegyszerűbb választás az olyan granulátum, amely egyszerre tartalmazza az algaölőt és a tisztítószereket is. Ha a pénztárcánk engedi, akkor építsünk ki automata rendszert, amely egyszerre gondoskodik a víz forgatásáról, tisztán tartásáról stb. intenzív igénybevétel esetén akár napi 8-10 órát is érdemes működtetni a szűrő/forgató berendezést. Az egyszerűbb, a szilárd falú medencékbe befüggeszthető vízforgató néhány tízezer forintos tétel, és nem igényel telepítési segítséget.

5. Téliesítsd!

A nyári fürdőzés végeztével gondoskodni kell a téliesítésről. Ha helyes takarást alkalmazunk, nemcsak a medence állja ki a tél próbáját, de még a víz is „megmenthető" a következő szezonra. Mérjük le a medencét, és keressük meg a hozzá illő medencetakarót. Takarjuk le a medencét ponyvával, és a szegélyeknél gondoskodjunk a fólia megfeszítéséről.

Ha szeretnél exkluzív ajánlatokat és további érdekes híreket kapni a lakberendezés, a barkácsolás világából, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

legjobbotthon

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek